POZOR O VÍKENDU: Začíná prázdninové stěhování Evropy...

30.06.2011 18:25

A je to tady. Stejně jako loni o tomto čase přichází "stěhování národů" k moři. O nadcházejícím víkendu, tak připraví tvrdý zátěžový test evropským dálnicím. Můžeme očekávat, že ani letos některé z nich nápor neunesou a rodiny dovolenkářů se budou na jih doslova “posouvat” po metru. Velké dopravní problémy čeká hlavně Rakousko, které na cestě k Jadranu často projíždíme nejen my, ale i Němci a Poláci. Německo očekává kvůli mnoha opravám silnic jednu z nejhorších "zácpových" sezon letošního léta. Plno bude o víkendu i na našich dálnicích či na Slovensku, ale hlavně na tranzitních tazích směr populární Jadran. Motorizovaní turisté se nakonec spojí na hlavních severo-jižních dálničních tazích v Rakousku, Itálii, případně ve Slovinsku. Poté na chorvatské “mořské” magistrále.

Kritická místa na rakouských dálnicích jsou jasná. Mimo okolí Vídně, kde vyrostl nový obchvat metropole, je to dálnice A1 z rakouského hlavního města po Sankt Pölten, Jižní dálnice A2 od Vídně po Baden, a ta Východní - téměř k maďarské hranici. Vytížené budou i dálniční tahy na západě země. Innská dálnice A12 od německé hranice po Innsbruck, dále Brennerská dálnice A13 přes průsmyk do Itálie, a to zejména v oblasti mýta Schönberg. Z italské strany u mýtnice Sterzing - Vipiteno. Tedy stále platí - kdo se chce vyhnout zácpám a z nich vyplývajícím zdržením a stresům, měl by cestovat atypicky, tedy v jiný den než většina ostatních.

Rakušané přispějí masově k zácpám až o druhém červencovém víkendu, kdy začínají prázdniny v polovině spolkových zemí alpské republiky. Patrně od 9. července budou rakouské tranzitní tahy zažívat extrémní nápor a časté zácpy vždy o víkendu, ale hlavně v sobotu, to se kříží odjíždějící dovolenkáři s již vracejícími se od moře. Obecně tedy platí, že nejhorší je na cestování k Jadranu pátek a sobota. Prázdniny začínají školákům rovněž v části Německa, ve Francii, Belgii, Nizozemí, nebo ve Švýcarsku, stejně jako ve třech rakouských spolkových zemích, upozorňuje motoristy v Evropě největší německý autoklub ADAC. A jedna "drobnost" na závěr. Pozor na rakouské policisty, jsou nekompromisní, proto mějte ve voze tolik bezpečnostních signálních vest, kolik vás v autě jede.

Foto: redakce