VW MICROBUS Samba z roku 1961: Aneb z Alp přes Woodstock až do Waikiki (VIDEO)..!

26.10.2020 08:36

Microbus první generace vyráběný v letech 1951 až 1967 byl zkonstruován jako cenově dostupný automobil k cestování více osob za dobrodružstvím a poznáním. Čtyřválcový, vzduchem chlazený motor byl uložen nad zadní nápravou a řidiči umožňoval sedět hodně vpředu, prakticky hned za čelním sklem. Nabízel tak bezkonkurenční výhled nejen na krajinu.

Pro všechny tyto výhody ho milovali cestovatelé, surfaři, rodiny s dětmi, muzikanti, ale i několik generací Hippies. Ovšem budete překvapeni jeho primárním účelem. Volksawgen vyvinul vůz původně pro vyhlídkové jízdy švýcarskými Alpami.

Například motoristům v USA byl známý jako „Deluxe Microbus Samba,“ šlo o minibus se 23 okny, osmi světlíky, výsuvnou střechou i děleným čelním sklem. Byl a dodnes vlastně je vyjímečným automobilem.

Klasickou siluetu mikrobusu bylo možné v průběhu let spatřit na plážích, kempech i hudebních festivalech. Byl skvěle uveden v popkultuře, mohli jsme ho obdivovat na obalech hudebních alb i v celovečerních evropských i amerických filmech.

Původní Volkswagen Microbus byl dodáván pouze ve dvou barvách Mouse Gray s perleťově bílou horní částí nebo v laku Sealing Wax Red s vrchní částí Chestnut Brown. Samozřejmě surfaři a hippies si ho rychle přizpůsobili svým vlastním představám.

Originální VW Samba je dnes vidět na silnicích velmi vzácně, protože tuto kombinaci mělo pouze 5 až 10 procent všech vyrobených modelů VW Bus. Když se objeví v prvotřídním stavu na inzerát, může se jeho cena vyšplhat až k šestimístným sumám. V roce 2017 se Volkswagen Microbus Samba ročník 1961 prodal v USA za 291.500 dolarů (6.693.000 korun), čímž vytvořil nový prodejní rekord tohoto modelu.

Samba ve mě dodnes vyvolává pocity nostalgie a nálady plné volnosti, i protože mi téměř 8 let stál v garáži červený VW Brouk. Microbus Samba na videu. Jirka Hyner

 Zdroj a foto: Newspressusa