VOLVO P1800 Cyan 2021: Znovuzrozené kupátko má nově 413 koní (VIDEO)..!

27.11.2020 09:22

V letošním roce si připomínáme 60. výročí kultovního coupé P1800, jež bylo synonymem nejen sofistikovaného Rogera Moora v úspěšném televizním seriálu The Saint. Mimochodem sérii "Svatého" jsme v dobách totality mohli sledovat my "starší kluci" na prvním programu Polské televize. Nyní bývalý partner značky Volvo pro motorsport společnost Cyan Racing proměnila auto doslova od základu.

Klasické Volvo P1800 Cyan konečně získalo výkon, jenž si jeho vzhled zaslouží, ale na druhou stranu i cenu supersportu. Ovšem o tom až na závěr. Pojďme se na tohle úžasné "retro" nejperve podívat blíže.

Předně z klasického modelu P1800 zůstaly zachovány jen dva díly - mechanismus otevírání kapoty a ruční brzda. Všechno ostatní je nové, počínaje karoserii vyrobenou z karbonu. Technici zde využili nejen odpružení závodního vozu, ale i speciální dvoulitrový motor a převodovku.

Podvozek byl zesílen pomocí vysokopevnostní oceli a uhlíkových vláken. Karoserie je zase uchycena pomocí postupů používaných u nejnovějších silničních automobilů McLaren.

Pod dlouhou přední kapotou je uložen přeplňovaný čtyřválec vycházející z okruhového speciálu Volvo S60 T1, jenž vyhrál světový šampionát WTCC. Ovšem zde produkuje jednotka neuvěřitelných 413 koní s točivým momentem 450 Nm (původní P1800 mělo 105 k a 140 Nm).

Veškerou energii posílá na zadní kola pětistupňový závodní manuál s mechanickým diferenciálem a omezeným prokluzem. Přepracvanou palubku s originálními přístroji vkusně doplňuje obkladový materiál včetně kůže i volant a sedačky se čtyřbodovými pásy renomované společnosti Momo.

Po vzoru reinkarnovaných modelů Jaguar E nebo Ferrari 250 GTO má tak i méně slavné Volvo svůj atraktivní klasický vůz.

Sliboval jsem zveřejnit rovněž cenu. Cyan Racing bude chtít v příštím roce za toto parádně zpracované Volvo 375.000 britských liber. V přepočtu to znamená přibližně 10.976.000 korun. Teď si jen říkám, zda se na vymazlené kupátko z hereckého nebe dívá Roger Moore. Přikládám video prezentaci. Jirka Hyner

 Zdroj a foto: Auto Express