VOLVO C30 Electric: Výroba spuštěna...

10.06.2011 08:44

Švédská značka zahájila výrobu elektromobilu postaveného na bázi svého nejmenšího modelu C30. V premiéře se představil na jarním autosalonu v Ženevě. Koncem léta je začne automobilka dodávat především vládním úřadům, velkým firmám a samosprávám ve Švédsku, Nizozemí, Norsku a Belgii. Do konce příštího roku bude vyrobeno přibližně 250 elektrických “Cé - třicítek.”

Samotná karoserie se vyrábí v belgickém Ghentu. Následně se přepraví do švédského Göteborgu, kde se do auta nainstaluje elektromotor, lithium-iontové baterie a další potřebná speciální elektronika. Elektromobil Volvo zvládne na jedno nabití ujet asi 150 km. Maximální rychlost je přitom 130 km/h s akcelerací z 0 na 50 km/h za čtyři sekundy. Úplné dobití baterií z běžné sítě (230V) trvá sedm hodin.

Pokud máte o elektrické Volvo C30 zájem, musím vás uklidnit. Švédská automobilka zatím nebude auta prodávat. Nabídne je pouze v rámci pronájmu, a to za docela vysokých 1.500 euro měsíčně, což je v přepočtu přibližně 36.000 korun! Takovou sumu si mohou dovolit jen státní úřady a nadnárodní společnosti.

Foto: Volvo, redakce