VÍKENDOVÝ MOTORSPORT: IRC Belgická rallye, MOTO GP Assen a F1 ve Valencii...

26.06.2011 13:40

Freddy Loix s tovární Fabii S2000 suverénním způsobem zvítězil v pátém podniku IRC, belgické Ypres Rallye. Celkově si připsal na této soutěži sedmé vítězství a nesmazatelně se zde zapsal do historie. Freddy Loix zvítězil v devíti rychlostních zkouškách z celkových 18 a v cíli měl na druhého Bouffiera na Peugeotu 207 S2000 náskok 1 minuty a 41 sekund. Loix se zároveň posunul do čela hodnocení IRC. Úspěch Fabií podtrhnul fantastickým třetím místem Holanďan Hans Weijs na privátní Fabii Super 2000. ŠKODA je rovněž nadále první v hodnocení značek šampionátu. Soutěž přitom pro tým ŠKODA Motorsport nezačala nejlépe. Posádka Kopecký – Starý na čtvrtečním shakedownu havarovala a tým s ohledem na zdravotní stav spolujezdce Petra Starého rozhodl o odstoupení posádky ze soutěže ještě před jejím startem. Podezření na zlomeninu klíční kosti Petra Starého se nepotvrdilo, ale velké bolesti Starého účast posádky na dalším podniku IRC vyloučily.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Velkou cenu Nozozemí vyhrál v královské kubatuře MotoGP Američan Spies na Yamaze. Druhé místo vybojoval Casey Stoner, třetí Dovizioso - oba na Hondě. Ital Rossi byl na stroji Ducati čtvrtý. Náš Karel Abraham nevyužil výborné sedmé místo z kvalifikce a po kolizi s Japoncem Ayoamou šel k zemi. Po pádu si držel poraněnou ruku. Do kolize se dostala i dvojice Simoncelli a Lorenzo.

Celkově vede po sedmi závodech: 1. Stoner 136 b, 2. Lorenzo 108 b, 3. Dovizioso 99 b....13. Abraham 33 b.

Ve třídě Moto2 zajel nejrychleji Márquez na stroji Suter. Třída do 125 ccm byla pro prudký liják přerušena po patnácti kolech. Zvítězil Španěl Viňales na Aprilii. Náš Jakub Kornfeil skončil šestnáctý.

Velké ceně Evropy vozů F1 ve Valencii přálo počasí. Za slunečného dne se trať prohřála až na 47 stupňů. Cílem dnes ve Španělsku projelo všech 24 pilotů, což se nestává často. Na Sebastiana Vettela s Red Bullem však nikdo neměl. Výborný závod odjel celkově druhý Fernando Alonso. Massa skončil pátý a oba přivážejí cenné body pro Ferrari. Další Red Bull pilotovaný Webberem skončil jako třetí. Čtvrtý dojel na McLarenu Hamilton. Tady je kompletní bodovaná jezdecká desítka.