VÍKENDOVÝ MOTORSPORT: Tureckou rallye 2020 vyhrál Evans na Toyotě, Velku cenu MotoGP v Misanu ovládl Viňales s Yamahou a Le Mans 2020 kralovala Toyota..!

20.09.2020 16:57

Letošní ročník doslova "šílené" Turecké rallye vyhrál Elfyn Evans se speciálem Toyota Yaris a dostal se do čela MS jezdců.

Na přední pozici se dostal ze čtvrtého místa po dnešním pozoruhodném ránu, kdy kamenité silnice vytvořily soupeřům chaos na trati. Po svém druhém letošním vítězství v sezoně vede celkové pořadí o 18 bodů.

Velšan byl jediným předním jezdcem, jenž unikl ze spárů hrůzostrašné rychlostní zkoušky Çetibeli dlouhé 38.15 km s neporušeným autem. Jeho konkurenti ztratili kvůli defektům a mechanickým problémům. Níže je druhý Neuville. Výše je druhý Neuville.

Vedoucí muž šampionátu Sébastien Ogier ztratil 1 minutu a 15 sekund. Z motorového prostoru jeho Yarisu se navíc začalo kouřit. Mladíček Kalle Rovanperä skončil čtvrtý se ztrátou více než 90 sekund.

Thierry Neuville vyhrál sedm z dvanácti erzet, ale musel se spokojit jen s druhým místem. V závěru skončil těsně před týmovým kolegou a legendou rallye Sébastienem Loebem. Naděje na vítězství u obou totiž skončily po defektech.

Mladý Fin Rovanperä a vítěz Evans pomohli Toyotě zvětšit náskok týmu Gazoo Racing v šampionátu výrobců na devět bodů před druhým Hyundai Motorsport. WRC pokračuje 8. až 10. října Italskou rallye.

__________________________________________________________________

Velkou cenu MS silničních motocyklů na okuhu v Misanu vyhrál v královské kubatuře Maverick Viňales na stroji Yamaha. Druhý dojel s odstupem téměř dvou a půl sekundy Joan Mir a třetím Španělem byl na bedně Pol Espargaró.

Jako třetí projel cílem fakticky Fabio Quartararo z Francie, ovšem po penalizaci za vyjetí z trati klesl na místo čtvrté. Smutným hrdinou MotoGP byl domácí Francesco Bagnaia. V boji o první vítězství v závodě elitní třídy sedm kol před závěrem spadl.

Ve zkrácených "Moto dvojkách" na deset kol dominoval Ital Bastianini na motocyklu Kalex. V Moto3 náš Filip Salač obsadil 16. místo a opět nebodoval. Nejnižší kubatuře kraloval Fenati na Husqvarně.

Po GP Emilie-Romagny je v průběžném pořadí jezdců MotoGP hodně těsno. Nejlepší čtyři dělí minimální rozdíly. V čele je stále dnes osmý Ital Andrea Dovizioso. Viňales a Quartararo na něj jen ztrácejí bod. Podívejte se níže na aktuální pořadí.

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 39:30.124, 2. Vietti (It./KTM) -0.036, 3. Ogura (Jap./Honda) -0.121, 4. Arenas (Šp./KTM) -0.199, 5. Masiá (Šp./Honda) -0.280, 6. Fernández (Šp./KTM) -0.439, ...16. Salač (ČR/Honda) -6.249

Průběžné pořadí MS jezdců: 1. Arenas – 119 b., 2. Ogura - 117, 3. McPhee - 98, 4. Vietti 86, 5. Suzuki - 75, 6. Arbolino - 75, ...20. Salač - 12 bodů

Moto2: 1. Bastianini 16:11.077 (It./Kalex), 2. Bezzecchi (It./Kalex) -0.720, 3. Lowes (Brit./Kalex) -1.124, 4. Marini (It./Kalex) -2.310, 5. Schrötter (Něm./Kalex) -4.132, 6. Dixon (Brit./Kalex) -7.201

Průběžné pořadí MS jezdců: 1. Marini – 125 b., 2. Bastianini - 120, 3. Bezzecchi - 105, 4. 6. Lowes - 83, 5. J. Martín - 79, 6. Nagašima – 68 bodů

MotoGP: 1. Vinales (Šp./Yamaha) 41:55.846, 2. Mir (Šp./Suzuki) -2.425, 3. P. Espargaró (Šp./KTM) -4.528, 4. Quartararo (Fr./Yamaha) -6.419, 5. Oliveira (Portug./KTM) -7.368, 6. Nakagami(Jap./Honda) -11-139

Průběžné pořadí MS jezdců: 1. Dovizioso – 84 b., 2. Quartararo - 83, 3. Viňales - 83, 4. Mir - 80, 5. Morbidelli - 64, 6. Miller – 64 bodů

___________________________________________________________________

Odložený vytrvalostní závod 24 hodin Le Mans 2020 vyhrála posádka někdejších pilotů F1 Sébastien Buemi (Švýcarsko) a Kazuki Nakadžima (Japonsko). Fernanda Alonsa (Španělsko) letos nahradil Novozélanďan Brendon Hartley.

Druhý čas zajela na okruhu Sarthe posádka týmu Rebellion Racing, ve které pilotoval také synovec legendárního Brazilce Ayrtona Senny, jenž se jmenuje Bruno.

Druhý okruhový speciál Toyoty obsadil třetí místo. V noci totiž trápilo posádku turbo a velkou ztrátu nabrala zastávkou v boxech. V kokpitu ji vévodil japonský jezdec Kamui Kobajaši. Další osobnost, kterou známe z formulových jedniček minulosti.

Jen doplním, že 88. ročník Le Mans "posunul" z června na září koronavirus. Níže je vítězná posádka ještě s Fernandem Alonsem (uprostřed). Jirka Hyner

Zdroj a foto: wrc.com, motogp.com a 24 Le Mans