VÍKENDOVÝ MOTORSPORT: VC Španělska F1 2022 odládl Verstapen, WRC Rovanperä vyhrál Portugalskou rallye a MČR Rallye Český Krumlov se stala kořistí Honzy Kopeckého..!

22.05.2022 18:13

Nedělní Velká cena Španělska přinesla velké drama, ke smůle Ferrari odešel z boje hned v úvodu Monačan Charles Leclerc, který po startu z pole position závod nedokončil a přišel o vedení v průběžném pořadí šamionátu. Čtvrté vítězství slaví nový vedoucí muž seriálu Max Verstappen.

Těsně za ním skončil Sergio Pérez a druhým místem zajistil Red Bullu double. Hamilton s monopostem Mercedes dojel pátý a průběžně je na šestém místě (foto níže).

Velká cena Španělska - MS vozů F1 v Barceloně 2022

1. Verstappen (Niz./Red Bull) 1:37:20,475, 2. Pérez (Mex./Red Bull) +13.072, 3. Russell (Brit./Mercedes) +32.927, 4. Sainz (Šp./Ferrari) +45.208, 5. Hamilton (Brit./Mercedes) +54.534, 6. Bottas (Fin./Alfa Romeo) +59.976, 7. Ocon (Fr./Alpine) +1:15.397, 8. Norris (Brit./McLaren) +1:23.235, 9. Alonso (Šp./Alpine), 10. Cunoda (Jap./AlphaTauri) oba - 1 kolo

Průběžné pořadí MS jezdců: 1. Verstappen - 110 b., 2. Leclerc (Mon./Ferrari) - 104, 3. Pérez - 85, 4. Russell - 74, 5. Sainz - 65, 6. Hamilton - 46, 7. Norris - 39, 8. Bottas - 38, 9. Ocon - 30, 10. Magnussen (Dán./Haas) – 15 bodů

Pohár konstruktérů F1: 1. Red Bull – 195 b., 2. Ferrari - 169, 3. Mercedes - 120, 4. McLaren - 50, 5. Alfa Romeo - 39, 6. Alpine - 34, 7. Alpha Tauri - 17, 8. Haas - 15, 9. Aston Martin - 6, 10. Williams - 3 body

Zdroj a foto: formula1.com

Finský pilot Kalle Rovanperä má na svém kontě třetí vítězství v řadě. Během WRC v Portugalsku za sebou nechal britského kolegu z Toyoty Elfyna Evanse a upevnil si aktuální vedení v šampionátu. Třetí Španěl Dani Sordo se speciálem Hyunda i20 N měl více než dvouminutovou ztrátu na prvního.

V dnešní poslední deštivé erzetě šestisekundový odstup dále navýšil. V průběžném pořadí MS vede před Belgičanem Thierrym Neuvillem s náskokem 46 bodů.

"Podmínky byly chvílemi velmi složité, ale auto jelo perfektně jako vždycky," pochvaloval si vůz jednadvacetiletý jezdec, jenž letos vyhrál ve Švédsku i Chorvatsku.

Náš Martin Prokop s Fiestou MkII zajel šestnácté místo. Erik Cais nabral po pátku velkou ztrátu a dojel s Fiestou na 42. příčce. Dva hlavní rivalové Loeb a Ogier v pátek havarovali.

Zdroj a foto: wrc.com

Úřadující domácí mistr Jan Kopecký zvítězil posedmé v Rallye Český Krumlov a vyrovnal rekord Romana Kresty. Pilot vozu Škoda Fabia Rally2 Evo vyšel ve třetím podniku českého mistráku vítězně z dramatického souboje s Václavem Pechem. V poslední erzetě ho předstihl a do cíle dojel s náskokem 3.4 sekundy.

Třetí dojel se ztrátou minuty Filip Mareš. Domácí šampionát pokračuje v polovině června Rallye Hustopeče. Jirka Hyner