VÍKENDOVÝ MOTORSPORT: MČR Rallye Hustopeče, WRC Rallye Sardegna 2019, MS Velká cena Katalánska MotoGP (VIDEO) a 24 hodin Le Mans 2019..!

16.06.2019 17:45

Při neúčasti Honzy Kopeckého (jel Italskou rallye v rámci WRC) byl favoritem na vítězství Václav Pech na Fordu Fiesta. Během sedmé erzety chytil defekt a ztráta 2:29 jej prakticky vyřadila z boje o "bednu." Cílem projel až jedenáctý.

Letošní čtvrtý závod Rallye Hustopeče nakonec vyhrál Filip Mareš na voze Škoda Fabia R5. Po premiérovém vítězství v domácím šampionátu se dostal do čela průběžného pořadí seriálu. Před třetího Pecha a druhého Kopeckého.

Druhé místo obsadil na další české soutěži Jan Dohnal na Focusu WRC, třetí skončil Polák Grzegorz Grzyb. Mareš se dostal do vedení v závěru první etapy a první místo už nepustil. Prakticky až do posledního měřeného testu bojoval s Janem Černým, který měl v samotném závěru defekt a následně jej zastavila porucha převodovky. Dalším závodem MČR bude Rallye Bohemia, která se jede 13. a 14. července.

Zdroj a foto: Rally Hustopeče a vaclavpech.cz

Dani Sordo na voze Hyundai vyhrál Italskou rallye 2019 poté, co jasný lídr pořadí Ott Tänak v závěrečné erzetě skončil mimo trať a propadl se na páté místo. Tänakovi po triumfech v Chile a Portugalsku "uteklo" třetí vítězství za sebou, přesto se tovární pilot Toyoty ujal vedení ve světovém šampionátu.

Náš jezdec Škody Motorsport Jan Kopecký vybojoval bod za celkově desáté místo a navázal na čtyřbodový zisk z Portugalska, kde byl osmý. Martin Prokop na Fordu Fiesta skončil na Sardínii patnáctý.

Sordo vybojoval v kokpitu speciálu Hyundai teprve druhé vítězství v kariéře šampionátu WRC. Připomenu, že vyhrál před šesti lety Německou rallye a to ve svém posledním roce v barvách Citroënu.

Neuvěřitelné, nemám slov. I když je to díky Tänakově chybě, vítězství je skvělé. Otty je mi velmi líto,“ řekl sympatický Sordo.

Italská rallye 2019, MS v automobilových soutěžích

1. Sordo, Del Barrio (Šp./Hyundai i20) 3:32:27.2, 2. Suninen, Salminen (Fin./Ford Fiesta) -13.7, 3. Mikkelsen, Jäger (Nor./Hyundai i20) -32.6, 4. Evans, Martin (Brit./Ford Fiesta) -40.5, 5. Tänak, Järveoja (Est./Toyota Yaris) -1:30.1, 6. Neuville, Gilsoul (Belg./Hyundai i20) -2:06.7, ...10. Kopecký, Dresler (Škoda Fabia R5) -8.49.2, 15. Prokop, Tománek (Ford Fiesta RS) -15:07.4

Průběžné pořadí jezdců MS: 1. Tänak – 150 b., 2. Ogier - 146, 3. Neuville - 143, 4. Evans - 78, 5. Suninen - 62, 6. Meeke - 60, ...16. Kopecký - 5 bodů

Pořadí týmů: 1. Hyundai - 242, 2. Toyota - 198, 3. Citroën - 170, 4. M-Sport Ford - 152 bodů

Zdroj a foto: wrc.com a red bull

V rámci Velké ceny Katalánska vybojoval vítězství Marc Márquez, jemuž nahrála hromadná nehoda během druhého kola. Márquezův krajan a týmový kolega Hondy Jorge Lorenzo totiž položil mašinu při pokusu o předjíždění a vzal s sebou obě tovární Yamahy Valentina Rossiho a Mavericka Viňalese, stejně jako Ducati Doviziosa.

Márquez vyhrál třídu MotoGP před francouzským mladíčkem Fabiem Quartararem, jenž startoval na soukromém stroji Yamaha. Dojel tak pro první stupně vítězů z pole postion, prakticky necelé dva týdny po operaci předloktí. Třetí skončil Ital Danilo Petrucci. Po čtvrtém vítězství si Márquez drží celkové vedení v MS před Doviziosem a třetím Rinsem.

Bratři Márquezovi slavili v Barceloně double, totiž mladší Álex si dojel pro třetí výhru třídy Moto2 a vede zde pořadí šampionátu.

A ptáte se, co naši? Abraham šel v královské kubatuře k zemi v sedmé zatáčce a závod pro něj skončil. To Kornfeil po nepovedené kvalifikaci a z 22. místa zajel skvělou stíhací jízdu a i díky mnoha pádům jezdců se propracoval až do vedoucí skupiny a v závěru vybojoval elitní desítku.

Po Grand Prix plné pádů se Lorenzo po závodě Maverickovi, Andreovi i Valentinovi za incident omluvil. Jezdec Hondy prakticky poslal k zemi všechny konkurenty týmu Honda. Podívejte se na osudnou kolizi na videu.

Velká cena Katalánska 2019, MS silničních motocyklů

Moto3: 1. Ramírez (Šp./Honda) 38:36,156, 2. Canet (Šp./KTM) -0,119, 3. Vietti (It./KTM) -0,146, 4. López (Šp./Honda) -0,235, 5. Foggia (It./KTM) -0,947, 6. Ogura (Jap./Honda) -1,008, ...10. Kornfeil -2,472 (KTM), Salač (KTM) závod nedokončil
Průběžné pořadí jezdců MS: 1. Canet - 103, 2. Dalla Porta - 80, 3. Antonelli - 75, 4. Vietti 68, 5. Masiá - 65, 6. Arbolino - 51, ...17. Kornfeil - 30, 28. Salač - 1 bod

Moto2: 1. Á. Márquez (Šp./Kalex) 38:25,678, 2. Lüthi (Švýc./Kalex) -1,989, 3. Navarro (Šp./Speed Up) -2,532, 4. Fernández (Šp./Kalex) -3,802, 5. Bastianini -7,472, 6. Marini (oba It./Kalex) -13,996.
Průběžné pořadí jezdců MS: 1. Á. Márquez - 111, 2. Lüthi - 104, 3. Navarro - 89, 4. Baldassarri - 88, 5. Schrötter - 73, 6. Marini – 68 bodů

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 40:31,175, 2. Quartararo (Fr./Yamaha) -2,660, 3. Petrucci (It./Ducati) -4,537, 4. Rins (Šp./Suzuki) -6,602, 5. Miller (Austr./Ducati) -6,870, 6. Mir (Šp./Suzuki) -7,040
Průběžné pořadí jezdců MS: 1. M. Márquez - 140, 2. Dovizioso - 103, 3. Rins - 101, 4. Petrucci - 98, 5. Rossi - 72, 6. Miller - 53, ...24. Abraham - 2 body

Fernando Alonso s japonským týmem Toyota Gazoo obhájili prvenství v závodě 24 hodin Le Mans. Alonsovými kolegy byli v posádce Švýcar Sébastien Buemi a Japonec Kazuki Nakadžima. Společně se zároveň stali mistry světa ve vytrvalostním seriálu. Pro Toyotu skončil závod i letos dvojnásobným triumfem.

V cíli po 385 kolech a 5.246 kilometrech dělilo obě posádky jen 16.972 sekundy. S Lópezem si smůlu při defektu pneumatiky vybrali Brit Mike Conway a Japonec Kamui Kobajaši. Po výměně gumy se přišlo na to, že vadné bylo čidlo, které signalizovalo defekt.

Třetí místo obsadil s odstupem šesti kol tým SMP Racing, respektive bývalým Alonsovým týmovým kolegou z McLarenu Stoffel Vandorne z Belgie a ruskou dvojicí Petrov a Aljošin. Nutno dodat, že Fernado Alonso zažil opravdu triumfální rozlučku se šampionátem. Jeho další výzvou bude patrně Rallye Dakar. Jirka Hyner

Zdroj a foto: Newspress a Toyota