VÍKENDOVÝ MOTORSPORT: Bohemia Rallye MČR, VC Británie vozů Formule 1 (VIDEO)..!

14.07.2019 18:01

Škoda Motorsport si odváží z letošní "Bohemky" double. Premiérově zde zvítězil teprve osmnáctiletý Fin Kalle Rovanperä v závěsu s druhým Janem Kopeckým.

Náš jezdec se tak vrátil před závěrečnou Barum rallye do čela průběžného pořadí. Je hodně blízko k pátému titulu českého šampiona v řadě a celkově sedmému. Třetí dojel se Jan Černý.

Letošní ročník přinesl hodně proměnlivé počasí a řadu defektů. V sobotní etapě se nevyhnul prasklé gumě ani finský vítěz. Posádka Kopecký – Dresler v závěru nechtěla v silném dešti a na špatně zvolených gumách riskovat. Na škodovácké kolegy z týmu ztratila v cíli téměř 20 sekund.

Výsledek se Rovanperovi (foto níže) a čtvrtému Simonu Wagnerovi z Rakouska do českého mistráku nepočítá. Závěrečným podnikem šampionátu bude "Barumka" v okolí Zlína, která se jede v termínu od 16. až 18. srpna. Jirka Hyner

3. J. Černý – 153 bodů

Nedělní Velkou cenu Británie F1 na okruhu Silverstone vyhrál domácí Lewis Hamilton. Za lídrem seriálu vozů Formule 1 dojel na druhé příčce Valtteri Bottas (snímek níže) a Mercedes tak slaví double. Třetí příčku obsadil pilot Ferrari Charles Leclerc. Na stupně vítězů mu pomohla kolize druhého jezdce italské stáje Sebastiana Vettela s Maxem Verstappenem na Red Bullu.

Hamilton odstartoval z druhého místa, ale od začátku na vedoucího Bottase útočil. Před svého kolegu a vítěze kvalifikace Bottase se dostal až během 16. kola při jeho první zastávce v boxech. První místo si poté udržel až do konce závodu.

Lewisovi pomohla výborně načasovaná výměna gum při jízdě za Safety car. Bottas tady naopak zaváhal a podruhé pro nové pneumatiky nedojel, přestože podle pravidel musel.

Pětinásobný světový šampion Hamilton zvítězil posedmé v sezoně. V průběžném pořadí MS zvýšil své vedení před druhým Bottasem na 39 bodů. Lewisův šestý rekordní triumf znamená, že se dostal v rámci historické tabulky před legendární dvojicí jezdců Jim Clark a Alain Prost. Jirka Hyner