Velikonoce s novým FORDEM FOCUS...

28.04.2011 08:40

Ford Focus nové generace je dalším z globálních automobilů vyráběných pro celý svět. Je tišší, komfortnější a láká v nižší střední třídě na neobvyklou výbavu. Už po usednutí za volant máte pocit, že sedíte opravdu v novém Focusu. Přitom z pohledu řidiče neztratil nic na své vyjímečnosti. Podvozek i řízení prvních dvou generací Focusu nikdo v této kategorii nepřekonal - tohle auto mě vždy dokázalo bavit, protože bylo svým způsobem jiné.

 

 

Třetí generace využívá novou globální platformu a má se prodávat ve více než 120 zemích, všechny vozy tak budou z 80 procent totožné. Tato snaha vyhovět rozdílným trhům přináší některé kompromisy, ale na první pohled neznatelné. Auto vypadá evropsky, není designově nudné jako většina "globálních" automobilů a jeho odvážné dynamické křivky, možná někoho při prvním pohledu zaskočí. Trochu futuristický interiér s kvalitními displeji a tlačítky i tlumeným modrým prosvícením vypadá efektně. Podle mého je velmi vydařený a kabina nabízí více místa než předchůdce, i když mohutný středový tunel trochu ubírá místo pro řidičovu pravou nohu. Líbí se mi nový, kůží potažený multifunkční volant. Kůži jsem našel na manžetě ruční brzdy i u krátké a sportovní šaltrpáky. Palubní počítač se ovládá na levé straně volantu, na pravé zase audio.

 

 

Focus jezdí stále velmi dobře. Již předchůdce měl parádní řízení. Škoda, že hydraulický posilovač nahradil elektrický, má snížit spotřebu paliva. I tak jde o jeden z nejlépe fungujících systémů svého druhu, přesný a vyvážený. Odezva od předních kol se při cestě k volantu trochu, jako by vytratila. Přesto tvoří stále špičku v segmentu. Zadní kola disponují nezávislým zavěšením Control Blade.

 

 

Pozice za volantem je vynikající včetně sedaček, jenž mají výborné vedení těla a jsou přiměřeně tuhé. Podvozek se chová opět skvěle i v mezních situacích. Nerovnosti tlumí Focus ještě lépe a hlavně tišeji než dříve, přitom není přehnaně měkký a neztratil svou pověstnou stabilitu. Rád zatáčí na jakémkoliv povrchu a překvapí svými schopnostmi, prostě vás nikdy nezradí. S novým nejsilnějším benzinovým motorem 1.6 EcoBoost o výkonu 182 koní, dokáže být i velmi rychlý. Šestnáctistovka s přímým vstřikem paliva a turbodmychadlem je výkonově minimálně na úrovni dvoulitru. Točívý moment 340 Nm, mu dává vlastnosti pružného dieslu.

 

 

Focus pokročil i technologicky, umí si sám najít parkovací místo a dokonce rozpozná dopravní značky. Spotřeba se příliš neliší od údajů výrobce, což není u menších přeplňovaných motorů zdaleka samozřejmostí. Takže počítejte něco kolem sedmi litrů, při rychlé jízdě i deset. Mnou testované auto disponovalo základní 1.6 Ti-VCT s proměnlivým časováním ventilů a výkonem 105 koní. Palubní počítač mi po čtyřech dnech testování ukazoval průměrnou spotřebu 7.5 l Naturalu. V nabídce nechybí jednotky 1.6 a 2.0 TDCi i šestistupňová automatická převodovka PowerShift. Vybírat můžete ze dvou výbav - Trend a Titanium a tří nemetalických i devíti metalických barev.

 

 

Musím zmínit, že Focus do své kategorie přináší vymoženosti, jenž známe z prémiových značek nebo vyšších tříd. Třeba, upozornění na vyjetí z jízdního pruhu nebo systém prevence nárazu, který při nízké rychlosti sám zabrzdí a hlídá si i mrtvý úhel vnějších zrcátek. Nová generace Fordu Focus je mnohem komfortnější. Ve standardu mi jen chyběla středová loketní opěrka mezi předními sedadly. Vůz patří rozhodně k nejlepším autům svého etalonu a stále nabízí asi nejlepší řízení, i když už ne s takovým náskokem před konkurencí. Svátky jara,  jsem tak rozhodně oslavil v příjemné společnosti. Jirka Hyner

 

Foto: redakce