TVR GRIFFITH V8: Nový britský sporťák s architekturou společnosti Gordon Murray Design ..!

11.09.2017 08:44

Tohoto ostrovního krasavce vám musím představit už proto, že tamní nezávislý výrobce sportovních automobilů založený v roce 1947 Trevorem Wilkinsonem se s tímto modelem vrací po 70 letech do světa rychlých automobilů.

Model Griffit 400 byl v devadesátých letech nejlepším britským sportovním vozem. Inovativní design, vysoce výkonné motory a mezinárodní reputace, to byly hlavní atributy otevřeného auta. Nechyběl mu tehdy osmiválec 4.0-litru, ale naopak pověstná spolehlivost. Ta byla jeho častým problémem.

Současný manažerský tým získal značku v roce 2013 a rád by ji dostal tam, kde byla, na výsluní automobilových malosériových výrobců. Na vývoji speciální konstrukce se podílel i legendární Gordon Murray, což je záruka špičkových parametrů a vytříbeného stylu.

Posuďte sami. Srdcem tohoto nádherného sporťáku je klasický osmiválec Cossworth s výkonem 400 koní na tunu. Jednotka spolupracuje s manuální převodovkou Tremec.

Inovativní Griffith disponuje dvojitými lichoběžníkovými závěsy kol se stavitelným odpružením. Ptáte se, kde má mohutné přítlačné křídlo? Je tady přeci Murray, a dbalo se na to, aby proud vzduchu protékající pod vozem vytvářel silný přítlak, proto vidíme třeba vývody výfuků za předními koly.

Vůz dlouhý 430 cm, vysoký 124 a široký 190 centimetrů dokáže při hmotnosti 1.250 kg díky atmosférické motorizaci 5.0-litru zrychlit z nuly na stovku za přibližně 4 sekundy. Výrobce uvádí maximálku ve výši 320 km v hodině.

Budoucí majitelé zajisté ocení výjimečnou torzní tuhost díky inovativní architektuře iStream společnosti Gordon Murray Design s karbonovou kompozitní konstrukcí a panely karoserie, dokonalé rozložení hmotnosti 50:50 a „příznivou“ cenu v přepočtu necelých 2.600.000 korun. Jeho další předností má být vysoká spolehlivost.

Nový TVR Griffith byl během pátku představen veřejnosti ve specifikaci Launch Edition, která obsahuje interiér v kůži, hliníková kola na míru, stejně jako lakovací varianty Launch Edition i speciální informační systém.

Prodej limitované edice modelu v počtu 500 kusů bude zahájen koncem příštího roku. Novinka má být vysoce spolehlivá. Jirka Hyner

 Zdroj a foto: Newspress a TVR