TOYOTA LQ umí téměř vše, včetně komunikace s řidičem..!

14.10.2019 08:44

Na letošním tokijském autosalonu se všechny japonské značky chtějí představit v tom nejlepším světle. Zkrátka se nebude držet ani Toyota.

Plně elektrická studie LQ s dojezdem přibližně 300 kilometrů je vybavena autonomním řízením čtvrté generace. Proto po vystoupení řidiče zvládne samostatně najít místo v okolí i zaparkovat.

Hlavní světlomety umí promítat na silnici různé informace a varování, třeba o stavu vozovky nebo o záměrech autonomního řízení. Klíčovým systémem Toyoty LQ je palubní asistent "Yui." Na bázi umělé inteligence nabízí nejrůznější služby a funkce. Pokud pozná řidičovu únavu, snaží se ho například pomocí interaktivní hlasové komunikace udržovat během jízdy stále fit. Využívá k tomu i sedadel vybavených odvětráváním a masážní funkcí.

"Yui" se dokáže naučit preferovaná nastavení řidiče, ale zvládá i podle jeho nálady upravovat osvětlení v kabině, nastavovat klimatizaci, vůni nebo vybírat hudbu podle prostředí cesty. V reálném čase systém informuje o nejnovějších zprávách, jenž mohou řidiče v danou chvíli zajímat.

Toyota LQ je ale vybavena rovněž head-up displejem s technologií rozšířené reality. Do zorného pole řidiči zobrazuje potřebné jízdní informace v reálném prostředí bez nutnosti sklánět zrak. Vidí tak upozornění na jízdní pruhy, dopravní značky, případně další pokyny navigace při zvolené trase.

Studie, jež se představí veřejnosti na chystané Tokyo Motor Show disponuje i nově vyvinutou povrchovou vrstvou karoserie. Ta v roli katalyzátoru pomáhá během jízdy rozkládat u ventilátoru chladiče ozón na kyslík. Zbavuje tak okolní vzduch škodlivých emisí. Dá se předpokládat, že některé z těchto technologií využije Toyota ve svých nejnovějších modelech. Jirka Hyner

 Zdroj a foto: Toyota