TOMÁŠ ENGE pojede sérii GT1 a 24h Daytona...

26.01.2011 14:27

Tomáš Enge se v roce 2010 zúčastnil kompletního světového šampionátu vozů GT1 v týmu Young Driver AMR. V průběhu deseti podniků získal liberecký pilot společně se svým britským kolegou Darrenem Turnerem tři pódiová umístění, když při domácím závodě německé stáje dokázali na okruhu Nürburgring zvítězit. Tomáš Enge se v plné síle představil také českým fanouškům, když na brněnském okruhu ve strhujícím závodě dojel na druhém místě. Body za druhé místo získal také v Brazílii. V celkové klasifikaci pak Enge s Turnerem obsadili čtvrté místo. Stáj Young Driver AMR skončila v hodnocení týmů taktéž čtvrtá. Po dohodě týmu Young Driver AMR a managementu Tomáše Engeho zůstává český jezdec nadále součástí německé stáje a nejprestižnějšího seriálu vozů Gran Turismo. Na Engeho čeká v průběhu letošního roku deset podniků, které bude absolvovat s osvědčeným vozem Aston Martin DBR9. Po vydařeném premiérovém ročníku míří německý tým v roce 2011 na pozice nejvyšší. V roce 2011 vstupuje FIA GT1 World Championship do své druhé sezóny, kterou odstartuje na konci března na supermoderním okruhu v Abu Dhabi. Tak jako v loňském roce sezóna skončí na argentinské trati nedaleko San Luis. V desetidílném seriálu došlo k několika změnám, když z kalendáře FIA GT1 World Championship vypadl Masarykův okruh v Brně. Naopak přibyl zářijový závod v Číně. Televizní stanice SPORT 5 přinese přímé přenosy všech podniků šampionátu FIA GT1 World i v roce 2011. Závodní víkend nabídne divákům kvalifikace, kvalifikační závod a samotný hlavní závod.

 

Již tento víkend 29. až 30. ledna 2011 startuje na Floridě šampionát GRAND-AM Rolex Sports Car Series 2011 úvodním čtyřiadvacetihodinovým závodem v Daytoně. Tomáš Enge se na zdejší maratón vrací po roční pauze za volantem vozu nejsilnější kategorie Daytona Prototype Ford-Riley v barvách domácího týmu Starworks Motorsport. 

Tomáš Enge si nejslavnější americkou čtyřiadvacetihodinovku vyzkoušel v minulosti již třikrát, když na okruhu Daytona International Speedway startoval v letech 2007, 2008 a 2009. Nejlépe se umístil při své premiéře, když skončil se svými týmovými kolegy na šestém místě v absolutním pořadí. V dalších dvou ročnících liberecký jezdec šachovnicový prapor nespatřil. Tomáš má však americká monstra v oblibě a do Daytony se těší. Posádku s ním bude tvořit loňský vítěz závodu 24h Daytona Ryan Dalziel, zkušený a stálý jezdec floridské stáje Mike Forest a teprve třiadvacetiletý Colin Braun, který si svůj debut za volantem vozu specifikace Dytona Prototype odbyl již ve svých sedmnácti letech. Nejméně zkušeným v pětičlenné sestavě bude Jim Lowe, který však atmosféru závodu 24h Daytona zná velmi dobře, když na zdejším okruhu startoval již ve slabším voze kategorie GT. Okruh Daytona International Speedway o celkové délce 5.729 metrů vede z velké části na oválu. Na jezdce v jednom kole čeká celkově dvanáct zatáček, čehož je dosaženo technickým úsekem uvnitř oválu. První volné tréninky startují v Daytoně již ve čtvrtek 27. ledna 2011, kdy se také rozhodne o postavení na startovním roštu sobotního závodu 24h Daytona. Závod startuje v sobotu 29. ledna 2011 ve 21:30 hod. Tomáše Engeho můžete sledovat na televizní stanici Eurosport 2, kde začíná přímý přenos v sobotu ve 22:30 hod, následující den v 0:15 hod a závěr závodu odvysílá sportovní kanál od 20:45 hodin. Zdroj a foto: BPA