TEST ŠKODY RAPID 1.2 TSI 63kW: Tradice zavazuje....

31.10.2012 18:38

První kilometry s Rapidem, který má podobný prostor v kabině jako Octavia, i když je o devět centimetrů menší než momentálně nejprodávanější model Škody, mě příjemně překvapily. Podvozek, ač je zde využito starší zadní nápravy z dvojkové “Oktávky” se chová jízdně velmi dobře. Nastavení je na hraně pohodlné až sportovní jízdy. Zatáčky vykrajuje auto opravdu znamenitě a radostně, v mnohém mi ovladatelností připomíná SUV Yeti. Řídit Rapid mi přišlo docela zábavné i v deštivém počasí.

Auto se řadí mezi kompaktní liftbacky, tedy vozy se stupňovitou zádí a vysoko výklopnými pátými dveřmi, jenž umožňují velkorysý přístup. Přátelé, do opravdu obrovského zavazadlového prostoru, jenž má 550 litrů.

Rapid, tak nemá na trhu přímých konkurentů, jeho největšího soupeře pro něj vidím snad v Renaultu Fluence, i když už patří do vyšší třídy, tedy segmentu C.

Nová škodovka působí sympaticky a nadčasově. Škoda, že v úplném základu chybí na některých dílech lakování, v interiéru chromované doplňky a mlhovky v přední masce. Auto je v tomto případě postaveno na čtrnáctipalcových plechových kolech. Mnou testovaný Rapid na obrázcích obouvá patnáctky s ozdobnými kryty Dakara.

Přístrojové desce dominují tvrdé plasty, ovšem jsou hezké na pohled. Oceňuji prostornou kabinu a hodně místa pro kolena cestujících na zadních sedadlech. Na nohy je zde, řekl bych, až nadbytek prostoru. Více než příjemné je precizní řazení a odevzva při řízení do volantu. Před pár týdny mi prošly rukama dva testované vozy - Hyundai i30 a Kia cee_d. Nutno dodat, že s Rapidem se mi jezdilo nejlépe. Ve voze je plno vychytávek, jako odkládací kapsa na mobil, háčky v kufru, nebo v těchto dnech oceníte škrabku na led, která je chytře schovaná u víčka palivové nádrže.

Jako základní motorizaci bych z mého pohledu označil testovanou přeplňovanou jednotku 1.2 TSI/63 kW. Tříválec do tohoto auta prostě nepatří, a s 55 kilowatty bych Rapida netrápil. Rozhodně si to nezaslouží. Malinko hlučnější mi přišel motor při sešlápnutí plynu a záběru mezi 1500 – 2000 ot./minutu. Na volnoběh nebo při ustálené rychlosti je v kabině téměř ticho. Během jízdy mi aktuální spotřeba klesla nejníže k 5.2 litrům Naturalu, ta průměrná se zastavila pod hranicí 7.5 litrů na sto kilometrů.

Pochvalu zaslouží precizní řazení a příjemné řízení. Pocitově se auto chová (i když není), jako opravdový vůz nižší střední třídy. Četl jsem v jednom z testů na internetu, že Rapid odskakuje na nerovnostech. Já jsem jezdil velice svižně po mnohdy úzkých silnicích v Beskydách a rozhodně tento pocit nemám. Spíše si vážím inženýrů Škody, kteří nastavili podvozek opravdu znamenitě. Většinu větších konkurentů s přehledem Rapid porazí a překvapí podle mého naopak komfortem.

Novinka asi cenově nenahradí Octavii Tour, dostala totiž vyšší základní cenu, ale na druhou stranu více výbavy než někdejší Tour. Mezi nepřímými konkurenty existují dostupnější sedany, ale i kombíky nižší střední třídy. Ovšem patrně všichni “Škodovkáři” ocení porovnatelnou cenu s “Fabkou kombi” před pár lety. Oslovit může auto i ty, kteří chtějí Octavii, ale nemohou si ji dovolit. Dále rodiny chatařů a chalupářů všech věkových kategorií. Využití může Rapid najít ve firemních flotilách, případně u taxikářů. Důkazem, že při testování opravdu pršelo jsou kapky na objektivu fotoaparátu.

Jako motorizaci bych si vybral jednotku 1.2 TSI/77kW. Přeci jenom je příjemné a bezpečné jezdit s rezervou na plynu při předjíždění i na dálnici. Ta se dá v těchto dnech pořídit od 325 tisíc korun. Do konce roku k výbavě Active dostanete klimatizaci a tónovaná skla grátis. Případně si můžete pořídit výbavový stupeň Ambition za 350 tisíc již s těmito i dalšími doplňky. Diesel 1.6 TDI/77kW Active je za necelých 385 tisíc podle mého drahý. S paketem Active Plus atakuje 400 tisíc. Testovaný vůz Škoda Rapid s motorem 1.2 TSI/63 kW Active pořídíte od 299.900 korun. Nejlevnější tříválec 1.2 MPI/55kW startuje na ceně 289.900 korun.

Rapid představuje u Škody Auto první produkt nového designového jazyka. Ten se nese v duchu jednoduchosti, štíhlosti a lehkosti. Tvůrcem je Jozef Kabaně, jenž dal tvář nejen současné Octavii, ale před léty také Bugatti Veyron. Škodovácká novinka kontrastuje s plnoštíhlými linkami karoserií značek Kia, Opel, nebo Hyundai, jenž se snaží naopak poutat křivkami a pestrými tvary. Rapid mohu vřele doporučit těm z vás, kteří hledáte moderní, prostorné a úsporné auto za rozumnou cenu. Jirka Hyner

 ___________________________________________________________________________________

 Foto: redakce