A TEST letních pneumatik 2018: Překvapily levnější gumy..!

12.03.2018 13:23

Blíží se první jarní den a 1. duben, tedy období přezouvání na letní pneumatiky. Při letošním hodnocení 14-ti a 16-ti palcových rozměrů spolupracoval časopis dTest s německým autoklubem ADAC. Přineslo to přitom řadu překvapení v podobě nečekaných selhání.

Největší výzvou je pro letní pneu mokrá silnice. Test proto zjišťoval ovladatelnost na kluzkém a mokrém povrchu, dále brzdnou dráhu, případně zda nemůže docházet k nebezpečnému aquaplaningu. Jízdní stabilita a zmiňované parametry se hodnotily i na suchu. Testovalo se také opotřebení, vliv na spotřebu i hlučnost pneumatik.

Výsledky čtrnáctipalcových pneumatik překvapily. V předchozích letech se na špici tabulky držely dražší produkty prémiových značek. Tentokrát se na nejvyšších příčkách umístily i dvě levnější gumy značek Falken (snímek výše) a Semperit (959,-Kč). Jediná prémiová značka, která drží krok s vítězi je Dunlop SP Street Response 2. Toto hodnocení srazily průměrné výsledky na mokru, zejména co se týče ovladatelnosti.

Nejhůře mezi čtrnáctkami dopadla pro špatnou ovladatelnost Sava Perfecta. Navíc měla dlouhou brzdnou dráhu a špatné směrovému vedení na mokru. Právě výkony na mokru způsobovaly největší zklamání. Pochvalu si zaslouží pouze Falken Sincera SN832 Ecorun (960,- Kč), Semperit Comfort-Life 2 a Continental PremiumContact 5 (1.227,- Kč).

Negativem čtrnáctek je jejich relativně nízká životnost. Více než 30 tisíc kilometrů v testu urazily pouze pneu Goodyear, Kleber patřící Michelinu (1.024,- Kč), Pneumant, Vredestein a Fulda. Nejhorší pneu vydrží jen asi 20.000 km.

Mezi šestnáctkami se tolik překvapení nekonalo. Michelin, Bridgestone i Continental dostály pověsti kvality a prémiovosti. Vyhrály gumy Michelin Primacy 3 (2.517,- Kč), které měly vůbec nejlepší životnost mezi letos testovanými pneumatikami. Férovou cenu vzhledem k celkové kvalitě nabízí Firestone Roadhawk na snímku výše (1.303,- Kč). Na opačném konci žebříčku se krčí Infinity Ecosis a Vredestein Sportrac 5. Obě se totálně rozpadly při vysokorychlostní zkoušce. Na německé dálnice s nimi proto raději nevyjíždějte.

Nejlepší známku co se týká hlučnosti si neodnesla žádná guma, alespoň dvojku odborníci udělili čtrnáctkám Goodyear EfficientGrip Compact, Firestone Multihawk 2 a Sava Perfecta, ale i Michelin Primacy 3, Goodyear EfficientGrip Performance, Nexen N'blue HD Plus a Vredestein Sportrac 5.

             

Výsledky vnější hlučnosti byly v obou velikostních třídách vyrovnané. Nejčastější známkou byla bohužel dostatečná. Absolutně nejvíce decibelů při jízdě vytvoří Firestone Roadhawk a Pirelli Cinturato P7 Blue. Kompletní výsledky testu najdete na webu dTestu. Jirka Hyner

 Zdroj a foto: dTest