MAZDA CX-5 G160 AWD 160 koní A/T: Kilometry s novou "mazdí kráskou..!"

05.11.2017 17:20

Kategorie SUV roste napříč Evropou, a které značce dnes chybí alespoň tři řady, jako by nebyla. Mazda u nás prodává zatím dvě, respektive CX-3 a CX-5. V Japonsku a Americe potom ještě sedmimístnou CX-9. V Tokiu vystavuje výrobce dokonce Mazdu CX-8.

Jsem rád, že mám k dispizici inovované esúvéčko, jež bylo uvedeno během června u domácích dealerů automobilky.

Jde o benzinovou motorizaci 2.0-litru Skyactive s výkonem 160 koní ve výbavě Attraction.

Po prvních kilometrech s úplně "syrovým" motorem musím říct, že základní jednotka spolupracuje s automatem dokonale. Zvláště, když jsem si před předjížděním zapnul na středovým tunelu mód Sport, auto poté doslova vystřelilo. Auto je vybaveno řadou bezpečnostních asistenčních systémů.

Ale pokud bych si mohl vybírat, asi bych šel do levnějšího šestistupňového manuálu. Na druhou stranu je automat dobrou volbou pro méně zkušené řidiče nebo ženy. V koloně na dálnici je to s takovým autem i pohodlnější.

Podvozek filtruje příjemně nejen příčné nerovnosti. Při ostřejší jízdě nebo prudké změně směru drží hezky stopu.

Kabina na mě působí luxusním dojmem a mému oku ladí téměř vše. Prostoru je tady na rozdávání, zvláště na zadních sedadlech.

Objem zavazadelníku má přes 500 litrů, takže v pohodě naložíte dovolenkovou bagáž při cestě do Chorvatska, patrně i kočárek.

A nějaké "mouchy?" Palubní počítač se ovládá na levé straně volantu. Hledal jsem ho v hlavním menu. Škoda, že není středová loketka posuvná. Na druhou stranu je kotva bezpečnostních pásů na B sloupku stavitelná, což ocení menší postavy a ženy. Po vypnutí motoru a vystoupení se sama sklopí vnější zpětná zrcátka, praktické.

Při převzetí "mazdí krásky," mi ukazoval palubní počítač čtyřkolky 9.4 litru na sto kilometrů. Samotného mě zajímalo, zda se dostanu na městský průměr 8 litrů, udávaný v prospektu.

Po asi 130 najetých kilometrech mi displej psal 8.1 Naturalu. Vzhledem k tomu, že má auto s pohonem všech kol najeto opravdu jen pár kilometrů, jde o údaj hodně příjemný.

Co říci závěrem? Inovativnímu modelu to díky ostřejším rysům a užším hlavním světlometům po červnovém uvední na český trh moc sluší.

Plusem nové Mazdy CX-5 je nenáročný atmosferický dvoulitr, prémiový vzhled, přijatelná cena a vysoká zůstatková hodnota vozu. Jirka Hyner