SAAB obnoví po krátkém přerušení výrobu...

02.05.2011 21:30

Se ztrátovou švédskou automobilkou Saab to vypadalo špatně, ale nakonec si zajistila krátkodobé finanční prostředky. Do týdne obnoví výrobu, kterou začátkem minulého měsíce přerušila kvůli nedostatku peněz na platby dodavatelům. Oznámil to dnes podle agentur AP a Reuters její nizozemský majitel Spyker. Generální ředitel Spykeru Victor Muller se za výpadky ve výrobě omluvil. "Učiníme vše, co je v naší moci, abychom co nejdříve obnovili důvěru v náš podnik," řekl. V Ženevě se letos značka prezentovala mimo jiné crossoverem SAAB 9-4X a velmi zajímavým konceptem.

 

Spyker se začátkem loňského roku po dlouhých jednáních dohodl s americkou automobilkou General Motors, že koupí její ztrátovou divizi Saab za 400 milionů dolarů (přibližně 6.5 miliardy korun) v hotovosti i akciích. Dohoda o prodeji zachránila švédského výrobce před postupným ukončením činnosti, o kterém rozhodla GM. Většina odborníků se ke spojení Spyker - Saab staví skepticky. Saab vyrábí automobily od roku 1949 a součástí GM se stal v roce 1989, od té doby je však téměř nepřetržitě ztrátový. Spykeru, jenž vyrábí momentálně sportovní vůz C8 Aileron se ještě nikdy nepodařilo vykázat zisk a se ztrátou počítá i v letošním roce.

Podle přibližně hodinu staré informace se stává strategickým partnerem automobilky SAAB čínská společnost Hawtai Motor Group. Bylo to oznámeno po tiskové konferenci v Pekingu, kde za vlastníka švédské značky jednal ředitel Spykeru Victor Muller.

Foto: redakce