RALLYE DAKAR 2012: Celkově zvítězili - Despres, Partonelli, Peterhansel a De Rooy...

15.01.2012 17:13

Rallye Dakar pokračovala sobotní etapou Nasca – Pisco, která měřila celkem 375 kilometrů, když 275 km z toho měla speciálka. V kategorii motorek zde dominoval Francouz Despres na KTM. V automobilech Peterhansel na Mini a kaminonech Rus Karginov s Kamazem. Na druhém místě včera dojela brazilsko-česká posádka De Azevedo, Martinec (Tatra)...9. Valtr (Liaz), 10. Kolomý (Tatra)...16. Vrátný (Tatra).

Nedělní závěrečná čtrnáctá etapa uděla tečku za letošním ročníkem 2012. Do hlavního města Peru - Limy přijel jako první motorkář Nor Ulleval Seter, před druhým Španělem Comou a třetím Slovákem Svitkem (všichni KTM). Celkově zvítězil 1. Despres, 2. Coma, 3. Rodrigues...5. Svitko (všichni KTM)...65. Veselý (Yamaha). Čtyřkolkám dominovali Argentinci bratři Patronelliové (Yamaha), kteří bez vyloučených polských jezdců a Josefa Macháčka byli bez vážných konkurentů.

Poslední etapa dnes měřila 254 km a speciálka k tomu přidávala dalších 29 kilometrů. Podle posádek byla krátká, ovšem náročná. V automobilech to všem přes velkou celkovou ztrátu natřel Gordon na Hummeru. Přitom Američan věděl, že celkově nezvítězí. Prostě, závoděním se bavil. Přesto, že Peterhansel dojel do cíle až desátý, jeho celkové vítězství bylo jasné. Palmu vítězství ochutnal na Dakaru již celkem po desáté! Celkově: 1. Peterhansel, 2. Roma (oba Mini), 3. De Villiers (Toyota)...5. Gordon (Hummer).

Na závěrečném úseku trati do Limy byl mezi kamiony nejrychlejší Ital Biasion. Nizozemec De Rooy přijel na šestém místě, ale v celkovém pořadí jasně vyhrál: 1. De Rooy, 2. Stacey (oba Iveco), 3. Ardavichus (Kamaz)...7. Kolomý, 8. De Azevedo – Martinec (oba Tatra)....12. Valtr (Liaz)...18. Vrátný...40. Zapletal. Na snímcích výše Despres, Peterhansel, níže posádka Tatry s pilotem Tomášem Vrátným. Všichni vítězit nemohou a vidět cíl dakarské rallye, je už samotným úspěchem. Vždyť cílem projela asi polovina všech přihlášených posádek, kterých bylo na startu cca 440.

Zdroj a foto: dakar.com a bonverdakarteam.cz