PRVNÍ TEST letních pneumatik 205/55 R16 91V...

22.02.2011 08:42

Stále sledovanější vlastností pneumatik jej valivý odpor. Jedná se o tření mezi gumou a silnicí. Čím je vyšší, tím roste spotřeba paliva auta. Právě valivý odpor je centrem pozornosti automobilek, které se snaží tlačit spotřebu svých vozů směrem dolů. Pneu zaručující nízkou spotřebu, chtějí evropští zákonodárci dokonce časem přikázat všem řidičům. Ekologie si ovšem zatím v případě obutí aut nerozumí s bezpečností, a potvrdil také test GTÜ. Patrně první, zaměřený na letní gumy o rozměru 205/55 R16 před nadcházející sezónou.

Pneumatiky buď dávají vozu výbornou stabilitu na vodou zalité vozovce nebo nejsou tak bezpečné ve velkých loužích, ale snižují spotřebu paliva. Test sedmi letních plášťů ukázal, že nejlépe propojuje bezpečnost s odpovědností k životnímu prostředí pneumatika Continental PremiumContact 2. Srovnávací test hodnotil tři hlavní parametry, tedy bezpečnost na suché silnici v létě, na mokré vozovce a ekologii s valivým odporem pneumatiky.

Vítěz stojí v internetových obchodech kolem 1900,- Kč v případě rozměru 205/55 R16 91 V, který GTÜ (STK) a ACE (Autoklub) testovali. Stejnou velikost kupují majitelé Škody Octavia, VW Golf, Toyoty Auris i Fordu Focus. Za vítěznou gumou Continental se umístila pneumatika Pirelli Cinturato P7. Oba výrobky si vysloužily hodnocení „Velmi doporučujeme“.

Následuje trojice se známkou „Doporučujeme“: Bridgestone Turanza ER 300 Ecopia, Dunlop SP Sport Fastresponse a Nokian V. Ještě malinko horší hodnocení zůstalo na dvojici GoodYear Efficient Grip a Michelin Energy Saver. Obě pneumatiky ztrácely body při testech na mokré vozovce. V tomto případě se sleduje, jak auto brzdí, jak drží v zatáčce nebo jak si poradí s aquaplaningem. Na pnaumatikách Michelin Energy Saver, ale rozhodně nejedete nejvíce kilometrů. 
 

A ještě něco nakonec. S klidným svědomím můžete používat pneumatiky jen čtyři roky. I takové, jenž ještě mají minimální hloubku vzorku 1.6 mm(letní) a 4 mm(zimní). Po uplynutí zmíněné doby, začíná směs měnit své vlastnosti a každým dalším rokem se výrazně zhoršuje její výkon. Zejména přilnavost a prodlužuje se brzdná dráha. Na pneumatikách, tedy rozhodně nešetřeme. Zdroj: autembezpecne.cz

Foto: Pirelli