Pohodová letní trasa na Balaton přes Břeclav, Vídeň a Sopron...

09.08.2010 17:25

Nebaví Vás už moře a doma to znáte, doporučuji dovolenou v Maďarsku. Jednak pro mírné ceny, téměř totožné s našimi a také pro vzdálenost, kterou zvládnete autem za pár hodin. Obdivovat můžete nejen termální lázně a prameny, ale i romantiku Balatonu. Konkrétně v termálech Hevíz kousek od Balatonu, jsem dostal 274 Forintů za 1 Euro. Vedle promenády po pěší zóně městečka, si patrně vychutnáte výborné maďarské víno, případně tady čepují Kozla, nebo Plzeň. Prostě pohoda a všude kolem čistý vzduch. Mimochodem, místní snad ani nevědí, co je to prach. Na silnicích je vidět škodovky a v Octáviích jezdí tamní policie. Čeho jsem si hned všiml, byla první tři písmena maďarských espézetek, vytvářejí pro nás zajímavé kombinace k pousmání....

 

A teď trasa samotná. Rozhodl jsem se pro pouze 7 denní slovenskou dálniční známku využít cesty přes Rakousko. To nabízí praktickou 10 denní u nás koupenou za 245 Kč. Na 7 denní dovolenou, přeci nikdo nepojede. Tak prostě tahají z turistů peníze, ale stejný problém řeší cestující přes Slovinsko. Pojďme tedy k trase samotné. Má z Ostravy přes Brno, Břeclav, Vídeň, Eisenstadt, Sopron, Szombathely a Keszthely na jižním cípu Balatonu něco přes 500 kilometrů a trvala mi šest hodin a pár minut k tomu..

 

Do Břeclavi se jelo bezvadně, tedy až na betonovou dálnici, kterou bych za Brnem nazval spíše tankodromem. Po několika křižovatkách se semaforem jsem za Břeclaví, cca 15 km najel na rakouskou dálnici a pěkně si to švihal přes Vídeň na Eisenstadt a maďarskou stranu. Tam pokračujete po silnicích, na řekl bych české úrovni, ovšem bez děr. Pěkně v klidu přes Sopron a Szombathely, dojedete až k Blatonu do Keszthely. Já ještě pokračoval 6km do Hevízu. Co dodat závěrem, za 8 dnů jsem poznal pro mě neobjevenou část Maďarska. Klidně bych si to ještě jednou zopakoval. Bylo tam prostě fajn !