PEUGEOT 308 1.2 PureTech 110 koní: Se stylovkou na Pinduli..!

30.04.2018 08:14

Hatchback nižší střední třídy je po loňské modernizaci tak trochu ve stínu úspěšných sesterských SUV 2008 a 3008, ovšem je pohodlným a prostorným rodinným kamarádem.

O čem zástupci domácí značky mluví, to už Peugeot má. Myslím tím písmeny označené logo výrobce na pátých dveřích.

První věcí, jež mě příjemně překvapila je dveřní systém, dveře se zavírají, jako u nějaké prémiovky. Malý volant i oceňovaný minimalistický i-Cockpit mi maximálně vyhovoval. Středová loketka je posuvná. Vyšší výbavy mají elektronickou ruční brzdu, ale klasická rukojeť je fajn.

Po jízdní stránce mi vlastně nic nechybělo, motor roku v kategorii do 1.200 ccm s výkonem 110 koní šlape jako hodinky, a jde pěkně za plynem. Při dvou tisících otáčkách značně zabírá a má navíc i pěkný zvuk. Moji testovací trať s desítkami zatáček zvládlo auto na výbornou.

Manuální šestikvalt je povedený a řadí přesně. Podvozek je naladěn na hranici sportovní a komfortní jízdy.

Velmi příjemná kabina a precizní materiály jsou rozhodně plusem. Chyběly mi tady jen výškově stavitelné kotvy bezpečnostních pásů, ale ty má dnes opravdu málo modelů. Pod víkem kufru je schovaná dojezdová rezerva.

Asi se ptáte na spotřebu, po třech dnech smíšeného provozu včetně dálnice mi palubní počítač ukazoval 7.2 litru Naturalu.

Motor má najeto teprve prvních pár stovek kilometrů, podle mého odhadu asi nebude problém dostat se k šesti litrům. Pokud chcete jezdit ještě úsporněji, doporučuji dieslovou motorizaci 1.6 BluHDi.

Co mě doslova dostalo, je vybava vozu. Jde o nejlevnější provedení Active, které by většina značek mohla "třistaosmičce" závidět. Autu nechybí přední LEDpásky denního svícení nebo koncové LEDdrápky.

Takhle hezky vypadá francouzské "holátko." Chyběl mi snad jen zadní parkovací asistent, který se v hustém městském provozu a úzkých ulicích šikne. K dispozici je za příplatkových 7 tisíc korun. Z pěti možných hvězdiček dávám autu čtyři, ovšem za cenu modelu Peugeot 308 plných pět.

Co dodat? Počasí testu přálo a výlet na beskydský kopec zvaný Pindula se vydařil. Jirka Hyner