PAGANI UTOPIA V12 2023: Vymazlený hypersport o výkonu 864 koní byl představen ve světové premiéře (VIDEO)..!

19.09.2022 11:31

Po slavných modelech Zonda a Huayra přichází v pořadí třetí počin Horacia Paganiho s nezaměnitelným stylem značky. Italská automobilka představila v Miláně své nejnovější dílo, respektive ztělesněnou automobilovou utopii.

Do nevšední kabiny se nastupuje výklopnými dveřmi, které se otevírají nahoru a do strany. Vše je zde vyrobeno podle představ zákazníků, konečně 99 kusů tohoto ultimativního modelu je již prodáno. Přístrojová kaplička kombinuje analogové ukazatele a malý středový displej palubního počítače. Centrální obrazovku nahrazují přístroje ukazující teplotu vody, tlak oleje i plnicí tlak dvou turbodmychadel. V kokpitu jsou vidět výrazné hliníkové prvky v kombinaci s kůží.

Srdcem tohoto šlechetného Itala je šestilitrový dvanáctiválec biturbo. Jednotku přitom speciálně pro Pagani postavil Mercedes-AMG. Disponuje výkonem 864 koní a úžasným točivým momentem 1.100 Nm. Díky karoserii vyrobené výhradně z uhlíkových vláken a kompozitních materiálů činí jeho suchá hmotnost pouhých 1.280 kilogramů.

Na zadní kola přes elektromechanický samosvorný diferenciál přenáší veškerou energii sedmistupňový robotizovaný manuál, který je podle výrobce nejrychleji řadící převodovkou, případně sedmistupňová manuální s otevřenou kulisou řazení.

Hypersport využívá na zádi prvky aktivní aerodynamiky a nechybí tradiční čtyř-titanové koncovky výfuku umístěné uprostřed ve výšce koncových světel.

Pagani Utopia je postaven na unikátních aerodynamických kolech, jež dokáží odvádět teplo z karbon-keramických brzd. Obouvají přitom pneumatiky Pirelli P Zero Corsa vpředu o rozměrech 265/35 R21, respektive 325/30 R22 vzadu. Noví majitelé přitom zaplatí za toto automobilové utopistické dílo nemalých 2.17 milionu eur, respektive bez daně asi 53.27 milionu korun. Podívejte se jak vypadal světový debut vozu na videu. Jirka Hyner

 Zdroj a foto: Pagani