OPEL ADAM Slam 1.4/100k: Povedená městská stylovka...

25.04.2013 16:49

Německý Opel představil sympatické autíčko na loňském podzimním autosalonu v Paříži. Původně se o něm mluvilo jako o Opelu Junior, ale nakonec je to Adam. Jméno si půjčil od zakladatele značky, jenž vznikla v roce 1862. Přitom Opel spojitost se jménem zakladatele nijak nezmiňuje. Hlavním důvodem jména je ovšem jeho lehká zapamatovatelnost. Z mého pohledu mi Adam nejvíce připomíná Fiat 500 nebo Mini Cooper.

Malá městská stylovka je určena především pro mladé nebo starší, a přitom “mladé duchem.” Opel nabízí tři rozdílně zaměřené specifikace, tedy Jam, Glam a Slam. Adam v prvním provedení je módní a stylový, Glam působí elegantně a třetí má sportovní duši. Právě Slam jsem dostal k dispozici.

Předně Adam, kombinuje různé laky karoserie, střechy, interiérů, doplňků a pestrou nabídku kol od 16, až po maxi 18palcová kola. Mezi parádičky patří LEDky vetkané do stropu, které imitují noční oblohu plnou hvězd. “Můj” Adam se chlubil šachovnicovým stropem s interiérem Headliner Design GO. A co říkáte na žluto-černou kombinaci karoserie, vypadá velmi dobře, že?

Po usednutí za volant, jsem měl pocit většího auta a nutno dodat, že vpředu je místa na rozdávání. Vzadu jsou potom dvě plnohodnotná sedadla. Kamarádka a majitelka staršího modelu Opel Tygra si Adama prohlížela, zadní sedáky ocenila.

Líbila se také prostorná kabina. Konečně, při jízdě má člověk opravdu přehled i díky poměrně vysokému posezu. Na semaforech si okolo jedoucí řidiči novinku se zájmem prohlíželi.

Už při prvním kontaktu jsem konstatoval, že autíčko vypadá na snímcích menší, než ve skutečnosti je. Přidávám proto rozměry. Adam má délku 3.698 a šířku 1.720 milimetrů. Rozvor činí 2.311 milimetrů. Pokud bych Adama porovnal se Škodou CitiGo, je o 14 cm delší a osm centimetrů širší. A to právě u škodovky všichni oceňují vnitřní prostor. Adam je prostě ještě větší, při jízdě máte potom pocit většího bezpečí.

Přední nápravu tvoří spodní ramena se vzpěrami McPherson, jenž jsou připevněna na pomocném rámu. Vzadu má Adam vlečená ramena propojená torzní příčkou. Testované auto se chlubilo 17'' koly v černém lesklém designu, stejně jako střecha nebo vnější zpětná zrcátka. S 18palcovými koly dostanete standardně sportovní podvozek se sníženou světlou výškou.

Jízda s Adamem je zábavná. Kola díky svému umístění v rozích karoserie připomínají řidiči jízdu v motokáře. Právě širší rozchod kol pomáhá ke stabilitě auta i při prudkém projíždění zatáček v Beskydech. Můj kontrolní úsek projel Adam, jak já říkám “bez ztráty kytičky.” Brzdy navíc dávkují svou enegrii s jistotou.

Elektrický posilovač řízení má speciální režim City, který po zmáčknutí tlačítka zvýší účinek posilovače. Při manévrování v hustém provozu nebo na parkovištích točíte volantem absolutně lehounce, což asi ocení především ženy. A ještě se podívejme do zavazadelníku.

Technickým základem povedeného německého mini vozu je podvozek chystané nové generace Opelu Corsa. Mnou testovaný Adam disponoval čtyřválcovou jednotkou 1.4 s výkonem sta koní. V kabině jej vůbec nebylo slyšet a ve třech tisících otáčkách si přímo lebedil. Šetřivé řidiče potěší ekonoměr, který mnohdy už v 60km/hodinu doporučuje řadit pátý rychlostní stupeň. Já ho moc nedbal a v průměru jsem proto jezdil za 7.8 litru. Při ustálené rychlosti s použitím tempomatu mi ukazoval palubní počítač momentální spotřebu kolem 5 litrů. Po zajetí motoru bude spotřeba absolutně v rukou nového majitele, měla by ovšem ještě klesnout.

Testované auto ADAM Slam má včetně všech úprav a vychytávek, tak jak jej vidíme na snímcích cenu 390 tisíc korun. Startovací částkou je pro motorizaci 1.2 / 70 koní - 249.900 korun. Při využití Opel Finance potom 229.900 korun. Adam Jam za 297.900 má již vše počínaje šesticí airbagů, klimatizací, přes audio s CD, Bluetooth, palubní počítač, tempomat, volant potažený kůží, stabilizační systém, až po 16palcová litá kola. Třeba se sadou OPC dotáhnete Adama k absolutní sportovní dokonalosti.

V momentálním ceníku má Adam tři benzinové čtyřválce 1.2 / 70 koní a 1.4 / 87 k a 74 / 100 koní, jsou vždy spojeny s manuální pětistupňovou převodovkou. V Německu před začátkem prodeje registroval Opel na 20 tisíc zákaznických objednávek.

 ___________________________________________________________________________________

 Foto: redakce