Nový MINI COOPER S 2.0-litru: Tenhle sportovec z Oxfordu to umí pěkně rozparádit..!

13.08.2018 14:44

Nové "pětidvířko" Mini Cooper S je divochem od výroby, pod kapotou má totiž benzinový dvoulitr s výkonem 192 koní. Za plynem jde jedna radost.

Sedmistupňová dvouspojka Steptronic od ZF řadí naprosto skvěle. Modernizované Mini poznáte na první pohled hlavně podle zadních světel v duchu britské vlajky a přepracované přídě.

S bílo-stříbrným (White Silver) "mazlíkem" jsem projel dálnici, Beskydy i město. Nejprve jsem vyrazil přes klimkovický tunel na Nový Jičín. Dálniční stotřicítka autu svědčí, ale přeci jenom horské silničky v Beskydech jsem si užíval více. Byl to místy pocit jakoby auto přitahoval k asfaltu nějaký magnet. Tak dobře sedělo na cestě.

Řízení a podvozek je jedna báseň, až na velké příčné nerovnosti, ovšem když máte na autě 17-tky podvozek vždy "ztuhne." Přepracované audio s dotekovým displejem se ovládá intuitivně a grafika je moc pěkná.

Nebývá zvykem abych vypínal během jízdy audio. Tady jsem to udělal. Kochal jsem se zvukem dvojité koncovky, při podřazení dokázala hezky zachrochtat a budila respekt jako nějaký rallye soutěžák.

Tohle autíčko se hold vrací ke kořenům, někdejším úspěchům na rallye Monte Carlo. A ještě něco. Uplynulý víkend vyhrál soutěž Hungarian Baja dakarský pilot Nani Roma se speciálem Mini.

Asi se ptáte na spotřebu? S nadupaným dvoulitrem o výkonu 192 koní a točákem 280 Nm jsem se po čtyřech dnech dostal na pět a půl litru Naturalu. V pondělí po cestování Ostravou mezi semafory mi potom palubní počítač ukazoval rovných 6 litrů, což je podle mého údaj velmi slušný. Přiznám se, že jsem ho nečekal.

Ikona z Oxfordu "mluví česky" a má nejnovější technologie včetně jízdních režimů i systému Performance Control.

Líbí se mi zadní světla ve stylu britské vlajky, osvětlené kliky a spot promítající večer na vozovku logo Mini.

Z nového Cooperu S mám radost a velmi dobrý pocit. Dokáže se odlišit od mnohdy "automobilové šedi," posloužit jako šikovný městský hatchback a ještě umí prohnat kdejakého frajírka s audinou či bavorákem.

Ladím Helax 93.7 FM a smekám před tímto dvoulitrovým Mini! Jirka Hyner

Poznámka redakce: Mini Cooper S 5dv. startuje na ceně 711.100 korun.