Nový Chevrolet Aveo: Překvapil prostorem, designem i jízdními vlastnostmi...

21.07.2011 08:58

Nová generace Avea, která se dostává v těchto dnech na český trh představuje zajímavou nabídku pro mladě smýšlející klienty se smyslem pro styl. Aveo doplňuje řadu nových modelů Chevrolet s výrazným designem, které přicházejí letos, tedy v roce 100. výročí založení značky Chevrolet. ”Naše značka Chevrolet prožívá vzrušující časy: nejenže máme nové přírůstky do segmentu MPV a kompaktní třídy; modelem Aveo přinášíme zcela nový automobil, připravený soutěžit s nejlepšími konkurenty v segmentu malých automobilů, který je největším segmentem automobilového trhu v Evropě,” řekl Wayne Brannon, prezident a výkonný ředitel Chevrolet Europe. Aveo je zcela novým automobilem s kompletně novým designem exteriéru a kabinou posádky, s nově vyvinutým podvozkem, strukturou karosérie a vylepšenou nabídkou úsporných motorů s nízkými emisemi. Se starším jmenovcem Chevroletu nemá nic společného, tedy mimo označení Aveo.

Sportovní jízdní vlastnosti nového modelu Aveo jsou klíčovým atributem, vytvářejícím celkový charakter vozu. Základem je výjimečně pevná struktura skeletu samonosné karosérie. Při konstrukci je využito oceli s vysokou pevností, díky čemuž model poskytuje vysokou míru pasivní bezpečnosti. Přední náprava se vzpěrami McPherson, vinutými pružinami a příčným torzním stabilizátorem v kombinaci se zadní nápravou s vlečenými rameny spojenými torzní příčkou, zajišťuje vysoký komfort a harmonické jízdní vlastnosti. Zváště to ocení majitelé starších modelů. Elektronický stabilizační systém ESC zlepšuje ovladatelnost vozu a zvyšuje aktivní bezpečnost. Elektrický posilovač řízení EPS, zlepšuje zpětnou vazbu poskytovanou řidiči. Sofistikovaný regulační systém posilovače obsahuje kompenzátor opotřebení, aby byla zaručena stejná přesnost řízení bez ohledu na věk vozu.

Pevná struktura skeletu Avea je základem vysoké úrovně pasivní bezpečnosti. V případě nehody dokáže střecha vozu udržet více než 4-násobek hmotnosti auta. Vyladěný komplex senzorů ovládá soustavu 6 airbagů, které jsou standardním vybavením pro evropský trh, stejně jako čtyřkanálový protiblokovací systém ABS s asistenčním systémem pro nouzové brzdění. Řidič může aktivovat tempomat s funkcí omezovače rychlosti. Po dosažení nastavené maximální rychlosti systém upozorní řidiče akustickým signálem. Při konstrukci karoserie a podvozku se kladl velký důraz i na akustický komfort v kabině. Komplexní měření hlučnosti umožnily v některých případech zvýšit účinnost tlumení hluku o 10 až 40 procent ve srovnání s původně použitými materiály a technologiemi.

Výrazným designovým prvkem přední části karosérie jsou dvojité kruhové reflektory pod čirým krycím sklem, inspirované designem motocyklových reflektorů. Reflektory jsou uloženy v dvojitých lesklých černých tělesech s chromovanými prstenci. Zvýrazněné oblouky blatníků a krátké převisy karoserie zvýrazňují sebevědomý vzhled verze hatchback. Stejně jako při menším modelu Chevrolet Spark jsou kliky zadních dveří umístěné v horní části dveří u rámu okna, což z odstupu vytváří dojem třídveřového kupé. Zadní skupinové svítilny hatchbacku tvoří dva samostatné kruhy různé velikosti, harmonicky navazující na design předních reflektorů. Zadní skupinové svítilny verze sedan jsou naopak zasazeny do sjednocujícího červeného podkladu, zvýrazňujícího dynamické linie karoserie. Sedan má o 360 mm větší délku než hatchback, jenž měří 4.039 mm. Všechna kola mají pro značku Chevrolet typický pětipaprskový design. K dispozici jsou 15- palcová z ocelového plechu a kola z lehké slitiny 15, 16 nebo 17 palců.

Palubní deska, členěná středovou konzolou je inspirována modelem Chevrolet Corvette - jedním z nejcharizmatičtějších sportovních automobilů světa. Obsahuje další elegantní prvek designu - palubní desku prorůstající do dveří řidiče a spolujezdce. Levá a pravá kruhová mřížka ventilační soustavy výrazně vystupují z povrchu palubní desky. Provedení sdruženého přístroje navazuje na téma motocyklu, použité při vnějším designu. Obsahuje kruhový otáčkoměr a digitální displej rychloměru s pomocnými indikátory. Ledově modré podsvícení dodává kabině elegantní, moderní nádech a je velmi dobře čitelné. Inteligentně koncipované odkládací prostory dokumentují velkou pozornost věnovanou detailům. Jen mi v základní výbavě chyběla středová loketní opěrky.

Na uložení předmětů různé velikosti jsou k dispozici dvě odkládací schránky, z nichž jedna obsahuje vstup USB, několik malých odkládacích přihrádek, schránky ve dveřích a tři držáky na nápoje. Mobilní digitální přehrávače, připojené do vstupu USB v horní odkládací schránce, se dají ovládat z autorádia nebo tlačítky na multifunkčním volantu. A ještě letmý pohled na zadní sedadla, jenž nabízejí překvapivě dostatek místa.

Zavazadlový prostor verze sedan patří s objemem 502 litrů k největším ve třídě. Hatchback má po sklopení zadních sedadel objem zavazadlového prostoru až 653 litrů - což bohatě stačí i na velkorysé týdenní nákupy. Nízká spotřeba paliva a požitek z jízdy s malým negativním dopadem na životní prostředí byly hlavními kritérii při vývoji pohonných jednotek pro nový model Aveo. Benzínový motor o objemu 1.6 litru s výkonem 115 koní uděluje malému automobilu velmi svižnou akceleraci a pocit bezprostřední výkonové rezervy při jízdě malou rychlostí. Nabídka benzinových motorů kromě jednotky 1.6 litru obsahuje i dvě verze čtyřválce 1.2 litru s výkony 70 k a 86 k, jakož i motor o objemu 1.4 litru s výkonem 100 koní. Od podzimu letošního roku bude pro Aveo k dispozici i turbodiesel o objemu 1,3 litru - poprvé pro malý Chevrolet v Evropě. Turbodiesel nejmodernější konstrukce bude vybaven systémem přímého vstřikování common-rail, turbokompresorem s variabilní geometrií a systémem start&stop. Všechny benzinové čtyřválcové motory mají ventilový rozvod 2xOHC a variabilní časování ventilů. Blok motoru je litinový, hlava válců z hliníkové slitiny. Motory 1.2 a 1.4 l využívají litinový základ, poskytující pevnou strukturu, díky níž motor pracuje tišeji a jemněji. Motor 1.6 l používá ozubený rozvodový řemen s intervalem výměny 10 let, nebo 160 tisíc kilometrů. 

 

Spotřeba paliva v kombinovaném provozu se pohybuje od 5.1 l/100 km při výkonnější verzi motoru 1.2 litru, do 6.6 l/100 km u motoru 1.6 litru v kombinaci s manuální převodovkou. Benzínový motor 1.2 Ecotec s výkonem 86 k vyniká emisemi CO2 pouze 119 g/km. A právě ten jsem vyzkoušel. Jde velmi ochotně po plynu a subjektivním dojmem na mě působil jako 1.4. Mimochodem Aveo je prvním malým automobilem značky Chevrolet, který může být vybaven 6- stupňovou automatickou převodovkou. Mimořádně vybavený model Aveo LS 5dv. 1.2 / 86 koní začíná na ceně 216.900 korun. Za klimatizaci se připlácí 25 tisíc, za metalizu 9 tisíc. Z krátkého testování mám dobrý pocit, Chevrolet postavil do třídy malých vozů opravdu výborné auto, které řidiči dopřeje komfort v této třídě nebývalý (stabilizaci, asistent pro rozjezd do kopce, Bluetooth, tempomat i standardních 6 airbagů...). Benzínový agragát 1.2 / 86 koní je překavpivě živý a s lehkou nohou a po zajetí motoru budete jezdit kolem 6 litrů. Jistotu podvozku a dokonalý pocit z jízdy umocňuje nová zadní náprava s vlečnými rameny. Jirka Hyner Foto: redakce