Nové MINI 2018: Silnější motory i řada inovativních prvků..!

11.01.2018 13:40

Britská značka přichází po čtyřech letech na trhu s inovovanými modely, jde o 3 a 5 dveřové hatchbacky včetně verze Convertible, tedy kabrio. Už na první pohled je patrná řada změn.

Tisková zpráva zmiňuje nejnovější technologie, špičkovou konektivitu, standardní přední i zadní LED světla i celou řadu dalších vychytávek. Ať už je to navigace s funkcí Apple CarPlay, bezdrátové nabíjení smartphonů nebo volitelné, adaptivní hlavní světlomety proti oslnění s vysokým světelným paprskem Matrix, který vykrývá ostatní vozy v dálkovém režimu.

Všimněte si koncových LED svítilen, pro ostrovní trh mají grafiku britské vlajky, tady je jasná inspirace konceptem Works GP. O individualizaci jednotlivých automobilů a dílů z 3D tiskárny jsem psal už v závěru loňského roku. Efektním doplňkem je promítané logo Mini na vozovku.

Uvnitř najdeme nové čalounění, multifunkční volant i 6.5palcový displej, který se stal standardem. Infotainment nyní sleduje aktuální dopravní informace v reálném čase (RTTI) a umí spolupracovat rovněž s chytrými hodinkami.

Optimalizované silnější motorizace nabízejí u Mini One 3dv. 102 koní a dosahují až po výkon Mini John Cooper Works, ten disponuje pod kapotou stádem 231 koníků. Všechny benzinové jednotky jsou nyní vybaveny přímým vstřikem paliva s maximálním tlakem zvýšeným z 200 na 350 barů. Tlak 3válcových dieslů One D a Cooper D byl zvýšen na 2.200 barů. U čtyřválce Cooper SD potom na 2.500 barů. Nejvýkonnější ze tří naftových motorů dostal navíc dvoustupňové přeplňování.

Zmínit musím také alternativu ke standardnímu šestistupňovému manuálu, což je 7stupňová dvouspojková převodovka Steptronic. Je volitelná pro modely One, Cooper, dále Cooper S i D. Variantou je i sportovní převodovka s páčkami pod volantem. Mini Cooper SD je nyní ve standardu s 8stupňovým Steptronicem.

U britských prodejců Mini mají být nové modely k dispozici od 17. března. Jirka Hyner

 Zdroj a foto: Mini