Nová MAZDA CX-5 SKYACTIV-D 2.2 AWD: Luxusní čtyřkolka na českých silnicích..!

16.06.2017 09:18

V těchto dnech se dostala nová Mazda CX-5 k dealerům, čehož jsem rád využil pro první setkání. Upoutaly mě vyšší a ostřejší rysy přední části včetně zúžených hlavních LED světel. Jsou standardem pro všechny modely. Kliky dveří, sedadla, kabina, zkrátka vše je navrženo s ohledem na dokonalou harmonii. Celkově na mě auto působí luxusnějším dojmem, včetně nového odstínu metalizovaného červeného laku.

Preciznost a dokonalé zpracování se přeneslo také do interiéru, kde jsou veškeré detaily koncipovány tak, aby spolu přirozeně ladily.

Prostřednictvím 7” barevného dotykového displeje a kruhového ovladače HMI je velmi snadný přístup k hudbě, sociálním sítím, mapám, kontaktům nebo aplikacím. Ovládání je intuitivní díky jednoduchému otáčení.

Nejvyšší výbava nabízí projekční Head-up displej, jenž zobrazuje přímo do čelního skla řidiče základní informace, například rychlost nebo dopravní značky. Zaujala mě rovněž vyhřívaná zadní sedadla.

Mazda CX-5 dostala inovativní systém pohonu všech kol i-Active, G-Vectoring a pokročilé bezpečnostní technologie. Lajcky řečeno, vektorováním se přibržďují vnitřní kola při zatáčení a kultivuje se řízení. Náramně jsem si to užíval a nabýval dojmu, že jedu v kolejích.

Nejnovější "esúvéčko" disponuje adaptivním tempomatem (MRCC) s funkcí Stop and Go a protikolizní systém Smart City Brake Support s rozpoznáváním chodců. Systém i-Activesense se stará o bezpečnost celé posádky.

V nabídce motorizací jsou dvě jednotky Skyactive-G 2.0 165 koní a 2.5 194 koní. Nechybí úspornější diesel 2.2-litru se dvěma výkonovými podobami 150 a 175 koní. Spolupracují buď se šestistupňovou manuální nebo automatickou převodovkou.

Testovaná Mazda CX-5, tak jak ji vidíte na snímcích je ve výbavě Revolution Top, s cenou 961.900 korun. Jde o nejvybavenější model. Čtyřkolka s dieslovým srdcem disponuje 175 koňmi a točivým momentem 420 Nm s udávanou spotřebou 4.9 litrů nafty. Při testu mi palubní počítač ukázal 7.5 litru, ovšem při jízdě v městském provozu se není co divit.

Mazdí kráska šlapala doslova jako "švýcarské hodinky." Takže doporučuji svezení, ať se přesvědčíte také. Jirka Hyner

P.S. Základní benzinový model 2.0 l 165 koní včetně audia, man. klimatizace a LED světlometů atd. startuje na ceně 560.900 korun.