NISSAN LEAF VERSUS kočár tažený koňmi...

20.12.2012 14:40

Renomovaný magazín Autocar provedl srovnávací test koňského spřežení a nejprodávanějšího britského elektromobilu, kterým je Nissan Leaf. Redakce zjistila, že v roce 1880 trvala kočáru cesta z Londýna do Liveroolu, což je asi 350 km rovných 24 hodin. Osobním autem s benzinovým nebo dieselovým motorem to dnes v rámci silničních limitů trvá přibližně 3 hodiny a 40 minut. Co ovšem v případě Leafu s jízdním dojezdem 120 km? Musíte pečlivě plánovat cestu, totiž po ujetí 120 km je třeba najít elektrickou zásuvku a dobít baterie. Koně by potřebovali při cestě zase odpočinek, oves a vodu. Vydechnout by musel asi i kočí.

A jak dopadl vzájemný souboj současnosti z minulostí? Britský Autocar to vyhodnotil jako remízu. Je to ironie motoristického osudu, po více než 100 letech vývoje automobilů jsme se u jednoho z nejmodernějších modelů dostali tam, kde byla šlechta do počátku dvacátého století. Co dodat, jedině úsměv. Také v elektromobilu je nutno sedět v chladném počasí v teplé bundě, tedy pokud chcete šetřit energii. Topení totiž ubírá výrazně bateriím. A pokud náhodou sníte o elektromobilu Leaf, příští rok se má začít prodávat elektrický Nissan také v Česku.

Redakce se snaží hledat na tomto výsledku spíše pozitiva. Náš uspěchaný život se dostává na úplně jinou úroveň, do cestování s elektromobilem se vrací prvek dobrodružství i romantiky. Na cestách přitom potkáte spousty lidí, občerstvíte se tam, kde byste jinak nikdy nezastavili. V každém případě nemusíte shánět mrkev, oves, ba ani spolehlivého kočího.

 ___________________________________________________________________________________

 Zdroj a foto: Newspress a redakce