Nabroušený Cayman R od Porsche je v Česku...

06.05.2011 13:50

Vrchol modelové řady Cayman - Porsche Cayman R se může pochlubit především nižší váhou a větším výkonem. Ve skutečnosti je to převlečený model S. Automobilka tomuto provedení pouze ubrala pár kilogramů, přidala malinko na výkonu a teď je z toho nové “Erko.” Rozdílů mezi oběma modely je zde samozřejmě více.

Jednou z hlavních věcí, o které se ve Stutgartu snažili, byly úspory hmotnosti. Zmizelo vše, co by se jen nepatrně mohlo zdát zbytečné a na čem nezáleží milovníkům sportovní jízdy. Další úspory kilogramů bylo dosaženo použitím lehkých materiálů, jako je uhlík. Ten naleznete na ráfcích nebo na skořepině sedadel.

Celkový úbytek, ale není tak rapidní na to, kolik věcí zmizelo. Celkem se ušetřilo pouze 55 kilogramů. Hmotnost modelu Porsche Cayman R je tedy 1295 kg (s manuálem). Skutečný nadšenec ryze sportovní jízdy bude jistě mile potěšen, že si na úkor výbavy může pohrát s více koňmi. Pohonnou jednotku tvoří šestiválec o objemu 3.4 l, který je umístěn uprostřed automobilu. Výkon je oproti verzi S o 10 koní zvýšen, tedy dosahuje 330 koní. Točivý moment šplhá až na nejvyšší hodnotu 368 Nm.

Standardní výbavou je šestistupňová manuální převodovka. S tou se dostanete z 0 na 100 km/hodinu za 5 s. Připlatit si ale můžete i sedmistupňovou PDK, která zvládne tento úkol za 4.9 sekund. Tuto hodnotu můžete ještě o 0,2 sekund snížit, musíte si ale připlatit. S paketem Sport Chromo dosáhnete z 0 na 100 km/hodinu za 4.7 s. Nejvyšší možná dosažená rychlost je 282 km/hod.

 

Celkový vzhled je detailně propracován. Je zde výrazné a pevné zadní přítlačné křídlo, luxusně vyhlížející stříbrná kola a přední světlomety se chlubí okatým černým orámováním. Také zpětná zrcátka jsou celá v černém provedení a sportovní vzhled usměrňuje nápis Porsche v pruzích na boku auta. Nápis i zpětná zrcátka se dotvářejí v závislosti na laku karoserie automobilu, buďto černé nebo stříbrné. Musí být zachován kontrastní efekt.

 

Sportovní jízda, lepší dynamika a ovladatelnost vozu v tomto případě byla na prvním místě. To dokazuje také speciálně sportovně laděný podvozek. Těšit se můžete na tužší pérování a tlumení. Díky tomu mohlo Porsche Cayman R snížit světlou výšku vozidla a přiblížit se tak vozovce o 20 mm. Za příplatek dostanete i oblíbené keramické brzdy. Nové Porsche Cayman R je již v České republice. Na našem trhu je cena 2.320 000 korun.

Tech. specifikace:

 

Motor:

3. 436 ccm BOXER před zadní nápravou

Výkon: 

243 kW / 330 PS při 7. 400 ot/min

Točivý moment:

370 Nm při 4 750 ot/min

Zrychlení: 

0-100km/h: 4.9 s (4.7 se Sport+)

Maximální rychlost: 

280 km/h 

Kombinovaná spotřeba: 

9,3 l

Palivová nádrž: 

54 litrů

Hmotnost: 

1. 320kg / 1.295 kg s manuálem

Převodovka: 

7-st. dvojspojková poloautomatická