MINI Cooper COUNTRYMAN SD ALL4: Se 190 koňmi pod kapotou za Liberem na parkur..!

17.09.2017 18:34

I cesta může být cíl, ovšem tentokráte to úplně neplatilo. Mimo testování třetí nejsilnější motorizace Mini Countrymana jsem totiž vyrazil na frenštátské závodiště. Mým nápadem bylo vyfotit "jednu" poctivou koňskou sílu, s těmi 190 pod kapotou a poznat okolí.

Silnice ve směru na Mošnov, Kopřivnici a Frenštát jsou navíc ideálem pro dokonalé prověření podvozku, osmistupňový Steptronic krásně podřazoval. Při testech téměř nepoužívám brzdy, vyzkoušet si to můžete také, ale chce to jistou zkušenost.

Na rozdíl od 150 koňové motorizace Countrymana, kterou jsem vyzkoušel na jaře, jela tahle varianta s ještě větší lehkostí. Čtyřicet koní navíc s krouťákem 400 Nm je pro stylové SUV doslova ideálem.

Cedule u cesty Frenštát pod Radhoštěm naznačovala, že cíl je už hodně blízko. Sluníčko prozářilo krásnou krajinu a já šel všechno omrknout pěkně z blízka. A je to domluveno, jedeme fotit. Mini jsem protáhl po louce, podvozek dokonale filtroval všechny hrboly. Ještě najít místečko pro obrázky, ano..tady!

Koník Libero se svou majitelkou Terezkou se po závodě spokojeně pásl a vypadalo to, jako by se mu dieslový kamarád z rodu Mini líbil.

Zpět ale k novému "esúvéčku," oceňuji precizní podvozek vybavený Performance Control systémem, byl znát zvýšenou dynamikou jízdy v každé zátáčce. Příjemný pocit v kabině umocňovala velmi příjemná potahová látka i sportovní sedadla.

Jen mě překvapila absence výškového nastavení bezpečnostních pásu. Auto má spoustu parádních vychytávek, ale na takovou věc inženýři z Oxfordu nemysleli.

Když jsem čtyřkolku Mini v pátek přebíral, ukazoval palubní počítač spotřebu něco přes šest litrů. V pondělí po čtyřech dnech v Beskydech se na krásně čitelném displeji (i ve slunci) ukázalo 5.3 litru na sto kilometrů. A to jsem cítil, že by spotřeba mohla jít ještě níž.

Pocit z výletu a testování mám opravdu pozitivní. Auto mělo navíc příplatkový paket John Cooper Works. Cooper byl legendární závodník, jenž odhalil v původním Mini potenciál závodního vozu a uspěl několikrát v rallye Monte Carlo.

Současné speciály Mini Countryman můžeme každoročně obdivovat v boji o pódiová umístění na Dakaru. Katařan All-Attiyah vybojoval s Mini v roce 2014 třetí místo, o rok později zvítězil a loni skončil druhý. Jirka Hyner