McCAR: Unikátní 2 v jednom...

29.04.2011 10:38

Soukromá čínská automobilka Geely, současný vlastník švédského Volva, představil na domácím autosalonu v Šanghaji vedle asi čtyř desítek exponátů i tento v mnohém unikátní, dvoudveřový koncept. Je vytvořen na míru rostoucí dopravě velkoměst, jenž denně řeší obrovské dopravní problémy.

McCAR vás dopraví na okraj města, poté zaparkujete a dále můžete pokračovat na elektrické tříkolce, kterou máte v zadní části automobilu. To by v zemích, kde jsou skútry velmi oblíbeny mohlo částečně vyřešit jak přetíženost dopravy, tak i rostoucí emisní znečištění nejen ve velkých městech. Přepravovat lze v autě díky velmi nízké nákladové hraně mimo elektroskútru i vozíčkáře.

Auto má být vyrobeno ve dvou verzích. Vedle hybridní elektricko-plynové s baterií 8 kWh, také elektrická. Čistě na elektřinu je McCAR schopen ujet přibližně 50 kilometrů. V kombinovaném režimu jízdy se ujetá vzdálenost prodlouží na skvělých 600 km. Se svou maximální rychlostí 130 km/h se bude autíčko hodit i na delší cestování.

Plně elektrická verze se silnějšími akumulátory 12kWh je určena do města na kratší cesty, což dokládá dojezd cca 150 km s maximální rychlostí 85 km/h. Dobíjecí cyklus trvá do plného nabití přibližně šest hodin. Tříkolka zaparkovaná v kufru auta, dobíjí své baterie unikátně - během jízdy. Maximálka tříkolky činí 30 km/h a dojezd 30 kilometrů jen potvrzuje místo určení, tedy hustou městskou dopravu. Zda se bude koncept "2 v jednom" vyrábět sériově, automobilka Geely neuvedla (podle physorg.com).