Mazda2 v Japonsku již s motory SkyActiv 1.3 a spotřebou 3.3 l benzínu..!

15.06.2011 18:48

Japonská Mazda 2 (Demio v Japonsku) se stala světovým Autem roku 2008 právem. Malé auto se sportovními geny má vynikající jízdní vlastnosti a při výrobě karosérie je využito vysokopevnostní oceli. Vůz vytvořil designér, jenž stojí za modelem Mazda RX-8 s Wankelovým motorem a je to opravdu vidět. Evropská verze třetí generace vozu, byla odhalena na ženevském Autosalonu 2007 a ve stejném roce i v Šanghaji. Na trhu je auto od září 2008.

O nových motorech Mazda SkyActiv jsem na stránkách Speedu již psal. “Dvojka” s jednotkou 1.3 SkyActiv se chlubí vysokým kompresním poměrem 14:1. Dvojitým sekvenčním časováním ventilů, šestikomorovými vstřikovači a převodovkou CVT. Jedná se sice o automat, ale s přednastavenými sedmi stupni. Tyhle technické vychytávky doplňuje inovovaný Start&Stop systém. Eco-indikace na palubní desce napovídá řidiči, kdy má řadit. Maximální výkon jednotky je 62 kW. Úkolem dlouhodobé strategie Zoom-Zoom, bylo průměrné snížení spotřeby automobilů Mazda (v letech 2008-2015) o 30 procent. Součástí projektu, je rovněž snižování hmotnosti motorů.

Mazda 2 s motorizací SkyActiv se na český trh dostane pravděpodobně v závěru roku a bude v nabídce mimo automatu CVT, také s manuálem. Zda se objeví i dieselová verze motoru SkyActiv D, jenž splňuje emisní normu Euro6 je prozatím otázkou. Spotřeba čtyřválcové benzínové jenotky 1.3 litru je v kombinovaném provozu pouze 3.3 l Naturalu na sto kilometrů.

Foto: redakce