MAZDA 2 SKYACTIV: Ještě letos v Evropě se spotřebou 3.3 l Naturalu...

01.08.2011 13:54

Mazda 2 „Světové auto“ roku 2008, prošlo v závěru toho loňského modernizací. V Japonsku jej přitom motoristé znají pod názvem Demio. Počátkem týdne automobilka Mazda odhalila na speciální veřejné akci i elektrickou verzi.

Mazda Demio EV - využívá lithium-iontové baterie. Díky tomu nabízí velmi slušný dojezd až 200 kilometrů. Auto je o 10 procent těžší než stejný model s konvenční benzínovou jednotkou. Dobití baterií trvá přibližně sedm až osm hodin. První dva zkušební vozy budou využity pro prezentační akci. Vozit mají místní politiky při slavnostním otevření akvária v Miyajima již dnes 1. srpna. V prodeji se elektrická Mazda 2 objeví během jarních měsíců příštího roku. Automobilka předpokládá, že od roku 2020 budou tvořit elektromobily 5 procent světového trhu. Ještě letos se v Evropě objeví malá Mazda 2 ve verzi SKYACTIV. 

Na Japonském trhu již automobilka nový model zavádí. Mazda Demio (Mazda2) je vybavena sadou technologií omezujících spotřebu paliv, z nichž nejvýznamnější je jednotka "SKYACTIV-G," o objemu 1.3 litru s přímým vstřikem paliva. Čtyřválec má rekordní kompresní poměr 14.0:1, a výkon 84 koní při 5400 otáčkách a 112 Nm. Vrcholu točivého momentu dosahuje již při 4.000 rpm. Mazda Demio 1.3 SKYACTIV je vybavena vylepšeným systémem Start & Stop (i-stop) i unikátním systémem podobným leteckým dílům, jako jsou kryt pod motorem a zadní střešní spoiler s řízeným prouděním vzduchu nad i pod karosérií. Kombinovaná spotřeba udávaná výrobcem je 3.3 l Naturalu na sto kilometrů, což je opravdu úžasná hodnota. Mazda oznámila rovněž ceny, v USA začíná model na částce 14.400 dolarů.

 

Foto: Mazda