Máme rádi modrá auta...

04.04.2011 15:13

Studie společnosti Ford of Europe odhalila překvapivé rozdíly v oblíbenosti jednotlivých barev napříč Evropou. V Turecku volí téměř polovina zákazníků Fordu bílou barvu. V Dánsku vede třeba černá, Češi mají nejraději modrou. Celoevropsky nejpopulárnějšími odstíny zůstávají tradičně - bílá, stříbrná a černá . “Barva vozu je pro zákazníky velice osobní záležitostí. Když se tím začnete zabývat do hloubky, zjistíte, že kultura, móda a vkus jednotlivých trhů významně ovlivňuje to, jakým barvám dávají lidé přednost,“ říká Julie Francisová, která v designovém oddělení evropského Fordu odpovídá za výběr barev a materiálů.

 

Podobně jako móda se barevné trendy rok od roku mění. Například malé, nicméně stále rostoucí procento zákazníků v poslední době volí hnědou, měděnou a příbuzné odstíny. “Lidem nějakou dobu trvalo, než si zvykli na hnědé tóny. Dříve byla tato barva vnímána jako vyšlá z módy, lidé si ji spojovali se sedmdesátými a osmdesátými lety,“ vysvětluje Francisová. a dodává: “Hnědá zažívá comeback, jak v odívání a nábytku, tak nyní v automobilech.“

 

Pouze v jediné zemi z celé Evropy se na čelní místo hitparády barevných odstínů dostala jiná barva než černá, stříbrná nebo bílá - a to u nás. Každý čtvrtý kupující v Česku si vybral vůz Ford modré barvy. Na snímku vidíme Ford Fiestu Sport.

Foto: Ford