KOENIGSEGG JESKO 5.0 V8 zaútočí na rychlostní rekord (VIDEO)..!

11.03.2019 16:24

Nový švédský hypersport se chystá pokořit metu 300 mil, což znamená pro sériově vyráběný automobil 483 km v hodině. Srdcem vozu je pětilitrový osmiválec, jenž produkuje s palivem E85 šílených 1.578 koní.

Jde o přepracovanou jednotku ze sesterské Regery (viz dva nejvýše přiložené snímky), která je v ženevské expozici značky rovněž k vidění. Motor Jeska má o pět kilogramů nižší hmotnost a zvládá nově až 8.500 otáček za minutu. Spolupracuje se speciální převodovkou Light Speed Gearbox. Devítistupňový automat vlastní konstrukce umožňuje okamžité přeřazení, na kterýkoliv stupeň. Pádla pod volantem jsou dvoupolohová. Po zmáčknutí, podřadí vůz o jeden stupeň. Pokud tlačítko přidržíte podřadí automat na nejvhodnější rychlostní stupeň pro maximální zrychlení.

Automobilka využila v maximální možné míře karbonu. Přední kolo o rozměru 20 palců váží necelých 6 kg, zadní 21-palcové potom 7.7 kg. Obouvají špičkové pneumatiky Michelin Pilot Sport Cup 2S.

Současný rekord 445 km/h drží Koenigsegg Agera RS. Na základě počítačové simulace by měla novinka "Jesko" zvládnout hranici 300 mil, tedy 483 km v hodině.

Christian Von Koenigsegg pojmenoval vůz po svém otci, jako dík za podporu při podnikání. Vyrobeno bude jen 125 modelů s názvem Jesko s roční produkcí přibližně 45 automobilů. V Ženevě se při prezentaci také ujal sám slova. Právě ve Švýcarsku jsem se s majitelem automobilky seznámil. Jirka Hyner

 Zdroj a foto: Newspress