JEEP CHEROKEE 3.2 V6 TrailHawk: Od Willysu po nejnovější Cherokee...

19.05.2014 10:20

Automobilce se v posledních letech opravdu daří a na úspěch již zavedeného většího modelu Grand Cherokee se snaží návazat s čerstvou novinkou, tedy poslední generací Jeepu Cherokee.

Níže, na snímku se můžeme podívat hned na tři vozy Jeep. Zprava jde o první a ještě válečný Willys 2.2, kterého bylo vyrobeno v roce 1941 jen 1500 kusů. Zmiňovaný originál patří k 52 zachovaným vozům na světě. Jeep Cherokee, jenž vidíme uprostřed pochází z počátku devadesátých let. 

Vážení čtenáři, již odpoledne zde najdete kompletní test nového Jeepu Cherokee, poslechnout si ho ovšem můžete on-line, tedy již dnes po jedenácté hodině na helax.tv v pořadu Speed.

A co nejnovější Jeep Cherokee?

Předně je vybaven špičkovými technologiemi. Auto si hlídá jízdní pruh, třeba při mikrospánku dokáže vůz udržet v daném směru, načež vás ještě akusticky výrazně upozorní. Hlídá mrtvé úhly ve zpětných zrcátkách, parkovací asistent umí zaparkovat jak příčně, tak podélně k vozovce. Lepíte se moc na vůz jedoucí před vámi, brzdový asistent pokud nepřibrzdíte, pracuje za vás sám a ještě na překážku upozorní. 

Kabina a interiér?

Pojďme si teď vše společně prohlédnout. Vnitřek vozu je vypracován ve velmi kvalitní kůži a na palubce najdeme měkčené plasty. Obecně, kolem sebe cítíte luxus, prostě jde o prémiovou značku. Vychytávkou je například sedák řidičova spolujezdce, pod kterým po jeho zvednutí najdete chytrou schránku.

Na předních sedadlech upoutá logo TrailHawk, jde vlastně o nejvyšší výbavu se systémem Drive Lock s redukcí a uzávěrkou. Tu můžete zařadit u Jeepu jen při zastaveném voze. Respond systém nabízí navíc jízdu podle povrchu, po kterém právě jedete, zapínáte jej elektronicky na středovém tunelu. Upraví nejen nastavení podvozku, ale rovněž otáčky motoru. Páté dveře se otevírají a zavírají elektricky.

Palubní deska?

Než nahlédneme pod kapotu, prohlédněme si palubku a oba displeye. Centrální je dotekový a dostatečně velký, přesně ten z většího “Grandu.” Menší plochu mezi budíky v kapličce si můžeme měnit dle libosti. Chcete sledovat co vám zrovna hraje rádio, nebo teplotu kapaliny pohonné jednotky, jízdní údaje a spotřebu? Můžete si zde nahrát třeba fotku rodiny z chytrého mobilního telefonu.

Mobil má své místo ve velké, přední loketní opěrce. Je zde také mechanika CD přehrávače, nejste tedy nuceni využívat jen muziku z MP3 přehrávače. Přístroje jsou perfektně čitelné a ovládání je intuitivní. Startuje se zde tlačítkem a auto je vybaveno elektronickou ruční brzdou na středovém tunelu.

Motorizace 3.2 V6 Pentastar?

Parádní atmosferický šestiválec s nádherným zvukem, jde z něj respekt. Při rychlosti 90 km/h si tiše přede v 1500 otáčkách za minutu, ovšem jak šlápnete na plyn, dokáže 272 koní bleskově zrychlit a při 2500 otáčkách je znát silný tah šesti válců. Točivý moment motoru činí 315 Nm.

Spotřeba?

Když jsem auto v pátek dostal k testování, tak měla jednotka najeto jen pár kilometrů a počítač ukazoval průměrných 11.5 litru Naturalu na sto kilometrů. V neděli po návratu z mého zkušebního okruhu a jízdě po Beskydech ukazoval 9.8l, což je solidní, ba dokonce pod údaji výrobce. A to bych Cherokeeho po týdnu naučil jezdit ještě úsporněji. Stačí přitom plynulá jízda, řídit se předpisy a hlavně mít "lehkou nohu." Mimochodem po zajetí motoru se spotřeba obvykle ještě dále sníží o cca půl litru. Výrobce udává kombinovanou spotřebu 10 litrů.

Jizdní vlastnosti?

Jistý podvozek Jeepu Cherokee filtruje výborně všechny nerovnosti. Pokud nemá zatáčka téměř pravý úhel, brzdový pedál prakticky nepotřebujete. Stačí sundat nohu z plynu a na výjezdu zase přidat. Samozřejme, auto má vyšší stavbu, ale i tak se nenaklání. Devítistupňový automat od ZF (má jej momentálně ještě Range Rover Evoque) řadí tak plynule, že musíte sledovat ručičku otáčkoměru, tedy pokud chcete vidět, kdy si elektronika zrovna řekla, teď přeřadím.

Co dodat závěrem?

Jeep je rozhodně pohodovým SUV se svými typickými výbornými vlastnostmi nejen na silnici a prostornou, skvěle odhlučněnou kabinou (rozvor náprav činí 270 cm). Když si porovnáme cenu s podobně vybaveným vozem BMW X3, Jeep vyhraje jednoznačně díky nižší ceně. BMW má ovšem větší zavazadelník, ale Cherokee zase plnohodnotnou rezervu, která má své jisté výhody. Nemluvě o redukci, uzávěrce diferenciálu, jednotce Pentastar V6 a pětileté záruce.

Další konkurent Range Rover Evoque nabízí v kabině méně prostoru a je dražší. Testované provedení Jeepu Cherokee TrailHawk vychází na 1.249 000 tisíc včetně DPH. Milovníci dieslu si mohou vybírat mezi dvěma výkonovými parametry jednotky 2.0 MJD 140 nebo 170 koní. Nejlevnější naftové provedení čtyřkolky vychází na 955.000 včetně DPH. Předokolka 2.0 MJD začíná s daní na ceně 885.000 korun. Jirka Hyner

  ___________________________________________________________________________________

   Foto: Jirka Hyner