JEEP GRAND CHEROKEE 3.0 CRD Overland 2014: Nejvyšší inteligence značky...

18.07.2013 10:43

V těchto dnech začal prodej modernizovaného modelu renomované automobilky Jeep s pohonem všech kol, a proto jsem s velkou radostí využil možnost novinku vyzkoušet. Vedle designových změn je zásadní inovací osmistupňový automat s možností řazení pádly pod volantem. Majitelé ocení prodlouženou pětiletou záruku.

 

 

A jaké změny se tedy u Grand Cherokee udály? Auto získalo zmiňovaný dokonalý osmistupňový automat, jenž řadí čistě a plynule. V interiéru mě zaujal nový palubní počítač tvořící s digitálními budíky v kapličce hotovou revoluci. Nechybí audiosystém s navigací a další vychytávky, jako elektricky nastavitelné pedály, vyhřívaný věnec volantu a sedadla s odvětráváním. Vůz je vybaven elektronickou ochranou proti převrácení.

 

 

Na první pohled poznáte nový Grand Cherokee podle uzkých hlavních světlometů s využitím LED technologie, nový tvar má přední i zadní nárazník. Nová jsou větší koncová světla. Z pátých dveří zmizela chromovaná lišta a logo JEEP je nyní zapuštěno v karoserii. Ovládají se elektronicky a jsou vybaveny patřičným tlačítkem.

 

 

Pod kapotou pracuje třílitrový šestiválec CRD s výkonem 250 koní a točákem 570 Nm, který dokáže zrychlit z nuly na stovku za 8.2 sekundy. Tedy rozjezdy jsou opravdu parádní. Rychle a bezpečně člověk předjede hlavně sváteční řidiče, jenž mnohdy na semaforu po rozsvícení zelené, teprve hledají řadící páku.

 

 

Za volantem jsem se cítil jako ryba ve vodě. Ocenit musím pohodlné cestování s pomocí vzduchového podvozku. Ať jsem jel po polní cestě nebo po dálnici, auto poslouchalo jako hodinky. Nastavil jsem si vždy jen patřičný povrch, níže vidíme ovladač na snímku.

 

 

Skvělá jsou odvětrávaná sedadla, velké střešní okno s větrolamem a palubní počítač. Mohl jsem si jednoduše pomocí šipek navolit co jsem chtěl sledovat. Třeba, která kola jsou poháněna, vytyčenou trasu, spotřebu, trakci kol. Druhý, hlavní palubní displej s navigací a audiem se potom ovládá dotykově.

 

 

Přátelé, příjemné byly informace palubního počítače. Ukazoval mi průměrných 8.5 litrů nafty na 100 kilometrů. Motor měl přitom najeto jen pár stovek kilometrů, ale až si sedne bude reálná spotřeba pod hranicí 8 litrů, ovšem s “lehkou nohou.” Kabina velkého SUV je prostorná a zavazadelník nabízí hodně místa, po sklopení zadních sedadel 1.554 litrů.

 

 

Pokud bych hledal negativa z pohledu běžného uživatele, přemýšlím, ale nic mě nenapadá. Snad jen cena, jenž převyšuje milion sto sedmdesát tisíc korun ve výbavě Laredo. Mnou testované provedení Overland stojí ještě o 426 tisíc více. Auto disponuje H.I.D bixenony s LED technologií, které pracují se silnou energií a vypadají opravdu efektně. Nechybí zde Sentry Key, což je imobilizér a systém samočinného odemykání a startování. Dalším bonusem je pětiletá záruka nebo 100 tisíc najetých kilometrů. Doplním, že nabídka zahrnuje pět výbavových stupňů. Z mého pohledu musím jednoznačně říci, že jde nejlepší Jeep Grand Cherokee všech dob. Ať hodnotím design, technologické prvky, nebo úsporný diesel. Jirka Hyner

 

 ___________________________________________________________________________________

 Foto: redakce