Jedete na dovolenou vlastním autem, tak pozor na ceny pohonných hmot..!

14.06.2018 08:36

Pokud jedete autem za sluníčkem, je určitě dobré znát alespoň orientační ceny pohonných hmot v okolních zemích. Dnes proto nabízím informace na téma, kde čerpat palivo při cestě na místo našeho relaxu.

V našich nejoblíbenějších destinacích, jako jsou Itálie nebo Chorvatsko, jsou ceny benzinu a nafty o dost vyšší. Za podobné ceny jako v Česku natankujeme v Rakousku, kde je nafta ještě o něco levnější. Nejlevnější palivo v EU má Bulharsko a Polsko.

Statistika cestovní agentury Invia letos praví, že vlastní dopravu prozatím zvolilo 24 procent českých turistů. Vyšší ceny pohonných hmot však cestu autem ve srovnání s loňskem prodraží. Proto je výhodné vědět, kde vzít plnou nádrž levněji.

Nejčerstvější údaje Evropské komise z počátku června ukazují, že litr benzinu vychází v Česku průměrně na 33.17 korun a nafta 32.44 Kč za litr. Její cena v tuzemsku meziročně vzrostla stejně jako v Německu, tedy v průměru o 3 koruny.

Česko však patří cenami stále do první třetiny nejlevnějších zemí EU. Nejméně zaplatíme tradičně v Bulharsku. Nafta je zde pro nás levnější o více než 3 koruny a 50 haléřů a litr Naturalu skoro o 4.30 koruny. Levněji je rovněž v Maďarsku. Rakousko má téměř shodné ceny s českými, ale nafta je zde o trošku levnější. Pro doplnění nádrže u našich jižních sousedů hovoří taky špičková kvalita paliv a vysoké ceny v Chorvatsku (nafta + 3 koruny a benzin + 3.60,- Kč). Draze je i na Slovensku. V Itálii dáme za litr nafty navíc 7 korun, u benzinu dokonce 9 korun.

Ceny tlačí nahoru zejména zvýšené geopolitické napětí na Blízkém východě. Pohonné hmoty zdražila i oslabující koruna, jež prodražuje dovoz ropy. Podle Viktora Zeisela z Komerční banky oba zmíněné důvody pro zdražování postupně zmizí a pohonné hmoty opět zlevní. Cena benzinu by se měla na konci roku dostat podle odhadů ke 30 korunám za litr. Jirka Hyner

________________________________________________________________________

 Zdroj a foto: lesensky.cz a redakce