Jaká nová auta kupujeme: Škodovky dominují v Mladé Boleslavi a Praze, jinde Ford, Hyundai i VW...

02.06.2011 17:46

V barometru českého trhu, jsou momentálně znát zásadní proměny v podílech značek v jednotlivých regionech. K dosud vedoucímu postavení automobilů značky Škoda na trhu by se dalo čekat, že podobně tomu bude i v jednotlivých okresech. Skutečnost je však rozdílná a údaje o registracích ukazují, jak postupně importéři dokázali vylepšovat své postavení v jednotlivých oblastech Česka. Podíly v regionech se tedy postupně mění. Logické je, že třeba v okrese Mladá Boleslav má značka Škoda podíl přes 80 procent. Baštou automobilů značky Škoda je také Praha. Jejich tržní podíl 40% je poměrně vysoký (na snímku vidíme možnou podobu chystané nejmenší Škody z koncernové Small Family). 

 

Donedávna neotřesitelné postavení domácí značky Škoda v dalších oblastech země je již minulostí. Ty tam jsou doby, kdy okřídlenému šípu patřila více než polovina trhu. Podíl Škody postupně klesal. V březnu 2009 dosáhl mezi osobními automobily jen 22.8 %. Loni se sice vyšplhal lehce nad třetinu, ale letos od března Škoda doma zase ztrácí. Celorepublikově podíl v březnu klesl na 27.2 % a v dubnu na 27.4 %. Jsou okresy, kde se dostal pouze pod 10 procent. Během letošních prvních čtyř měsíců nevedou škodovky  v registracích nových osobních automobilů v okresech Jeseník, Jindřichův Hradec (kde vede Renault), Litoměřice (vede Hyundai), v Pardubicích Ford, Praha Východ (VW), Příbram (Peugeot), Sokolov (VW a Ford), Svitavy (Renault), Uherské Hradiště (Hyundai) a ve Žďáru nad Sázavou vede zase Ford. Odstup mezi prvním a druhým je v některých případech až překvapující a někde se na pozici Škody velmi těsně tlačí i další značky.

 

 

Třeba v Chomutově se dělí Škoda o první příčku s Fordem a v Uherském Hradišti o druhé místo s Renaultem. Importéři jsou prostě stále úspěšnější, a to hlavně na Moravě. V poslední době i v okresech, kde je to překvapující. Takový obrázek nabízí současný český automobilový trh. Je otázkou, jak na uvedenou realitu zareaguje Škoda Auto i jednotliví importéři. Na snímku vidíme atraktivní Hyundai Veloster, jenž brzy obohatí český trh.

 

Foto: redakce