JAGUAR přivezl do Paříže ikonický D-TYPE a obnovil jeho produkci (VIDEO)..!

09.02.2018 08:59

Jako fandu britské značky mě zaujala středeční tisková zpráva. Přesně sedmého února, kdy začala v Paříži výstava Rétromobile Classic potvrdila Divize Jaguar Classic, že obnoví produkci ikonického závodního speciálu D-Type v Coventry. Je to přitom už 62 let od výroby posledního vozu. První model sestavil v roce 1956 tým zmiňované divize. Prototyp zažívá v těchto dnech světovou premiéru na francouzském veletrhu.

Ručně bude s nějvětší péčí vyrobeno v závodě Classic Works společnosti Jaguar Land Rover ve městě Warwickshire celkem 25 nových exemplářů D-Type. V roce 1955 plánovala automobilka zhotovit 100 vozů, ovšem dokončeno bylo pouze 75. Jaguar chce nyní dosáhnout prakticky původního cíle.

Srdcem vozu je šestiválec XK, jenž vyhrál v letech 1955 až 1957 24hodinový závod v LeMans. Každý díl automobilu bude autenticky vytvořen podle původní specifikace.

Možnost navázat na úspěšný příběh závodního auta D-Type je jedním z okamžiků, který se stane jen jednou za život. Naši odborníci z JLR Classic jsou hrdí na to, že mohou dokončit plánovanou výrobu v Coventry,“ říká zástupce značky Tim Hannig.

Model D-Type je třetím pokračováním produkce historických automobilů od Jaguar Classic. Doplní tak šest chybějících vozů E-Type Lightweight z let 2014 - 2015 a devět XKSS vyrobených v období 2017 až 2018. Každý nový vůz bude vytvořen přesně podle autentických specifikací stanovených manažerem závodního týmu Loftym Englandem a jeho inženýrů z padesátých let. Zákazníci si mohou vybrat mezi krátkou přídí z roku 1955 (Shortnose) nebo dlouhou - Longnose ročník 1956.

Prototyp vystavovaný v Paříži má dlouhou příď, pro kterou je charakteristická rovněž ploutev za opěrkou hlavy řidiče, širokoúhlá hlava válců a rychloupínací brzdové třmeny. Přikládám video. Jirka Hyner

 Zdroj a foto: JLR