HYUNDAI i30: Nošovický hit druhé generace v redakčním testu...

14.05.2012 16:38

Druhá generace modelu nižší střední třídy Hyunda i30 přináší do tohoto segmentu více komfortu, odvážný design i notnou dávku bezpečí a pohodlí. Co potěší našince, vyrábí se v Nošovicích. Za kvalitu tedy ručí šikovné české ruce.

K testování jsem dostal obě motorizace s objemem 1.6 litru – benzínovou jednotku s výkonem 120 koní (na snímku) a diesel CRDi, který měl pod kapotou koní 110.

Vedle pohodlých a přiměřeně tuhých sedadel oceňuji výborně čitelný displey. Ten dotekový ve výšší výbavě dieslu (viz snímek) byl skvělý a zvuk audio soustavy velmi dobrý. Je vybaven rovněž startovacím tlačítkem s bezklíčovým přístupem. Bohužel méně citlivý tuner u benzínové verze Tricolor mě začal v Beskydách trápit, tak jsem to vyřešil cédéčkem Swedish House s Axwellem a Stonebridge.

Oba motory 1.6 jdou dobře po plynu. Pocitově mi více seděla motorizace CRDi s točivým momentem 260 Nm. Asi se zeptáte a co spotřeba? Během čtyř dnů testů jsem se dostal na 5.6 litrů nafty na sto kilometrů. S benzínovým motorem se moje nejnižší hodnota dostala na 6.7 litru Naturalu. Pravdou je, že větší část mých jízd mimo výletu do Beskyd byla v městském provozu. Pohonné jednotky si po zajetí navíc sednou a obvykle poté spotřeba klesá až o půl litru. Samozřejmě na spotřebu má zásadní vliv styl jízdy, tedy řidič samotný. Šestistupňový manuál řadí poměrně přesně, jen mi chvilku trvalo zvyknout si na řazení zpátečky přes tlačítko pod hlavicí šaltrpáky. Na snímku níže vidíme verzi Trikolor, která využívá jen běžný modrý displey.

Hyundai i30 má na svou kategorii velmi prostornou kabinu a to především díky rozvoru náprav 265 centimetrů. Právě tuhle hodnotu jsem ocemil již loni na autosalonu v Ženevě, kde si odbyl model světovou premiéru. Zavazadelník disponuje objemem 378 litrů.


Je škoda, že rozdíl mezi benzínovou 1.6 (330.990,- Kč) a dieslovou motorizací 1.6 (395.990,- Kč) je opravdu velký - činí 65 tisíc korun. Běžnému motoristovi, jenž najede ročně většinou do deseti tisíc kilometrů se nevyplatí. Pocitově mi totiž seděl diesel mnohem více, a nejen pro nižší spotřebu, ale také pro slušný zátah od nízkých otáček.

Co dodat závěrem. Dá se očekávat, že většina motoristů však sáhne po levnější verzi vozu Hyundai i30 / 1.4i CVVT Trikolor. Ta nabízí ideální kombinaci ceny a užitné hodnoty vozu. V autě se stokoňovou benzínovou “jednačtverkou” za akčních 290 tisíc (ceníková cena vozu je 315.990,- Kč) přitom nechybí klimatizace, audio s CD, 8 airbagů, stabilizační systém včetně protiprokluzu TCS. Zmínit musím HAC, což je vydatný pomocník při rozjezdu do kopce. A ve standardu verze Trikolor je rovněž alarm. Stop and Go systém - pro další šetření paliva je za příplatek 7 tisíc korun. Jirka Hyner

Foto: redakce