Hybrid Chevrolet Volt jezdil v testu za 1.85 l benzínu...

27.06.2011 09:15

Model Chevrolet Volt rozvířil mediální vody týkající se toho, zda je skutečně tím, co koncern GM během posledních pár let sliboval. Magazín Motor Trend si proto jeden automobil vypůjčil k testování. A všichni žasli, protože redaktoři dosáhli s hybridem neskutečné spotřeby 1.85 l/100 km! A to nikoliv v nějakém speciálním testu, ale během každodenních jízd po dálnicích, silnicích a silničkách v L.A. Zatímco americká auta jiných značek by na ujetí celkem 299 mil (481,2 km) spotřebovala plnou nádrž, Volt si vzal 8.934 litrů (2.36 galónů US). Redaktoři magazínu Motor Trend byli touto informací doslova unešeni.

Na jednom z výletů, při kterém najeli 193.121 km se střídali dva řidiči. Jeden jezdil opatrně - tak, aby se držel barevných pokynů přístrojové desky Voltu. Řidiči ukazuje jak šetrně nebo nešetrně jezdí. Druhý řidič volil agresivní jízdu. Projeli nejprve nejznámější části Los Angeles - na třicetišesti mílích, tedy 58. km jim došla energie v bateriích a naskočil palubní benzínový dobíjecí motor a začal ji dobíjet. I potom se Chevrolet chová úplně stejně, jede totiž stále na elektřinu. Teprve v rychlostech nad 112 km/h se k pohonu náprav částečně přidává i benzinová jednotka. Na konci výletu o délce necelých 200 km, kdy se už auto prodíralo betonovou džunglí Los Angeles, horskými cestami a dálnicemi, a to i nejvyšších povolenou rychlostí 162.5 km/h stoupla spotřeba na 3.15 l/100 km.

Je to o něco horší výsledek, než průměrných 1.85 l/100 km naměřených při celkově ujetých 480 km, ale je to pochopitelné. Hybrid Chevy Volt je skvěle stavěný především pro krátké popojíždění po městě a příměstské dojíždění, kdy do vzdálenosti zhruba 4060 km může jet čistě na baterie, a tedy s nulovou spotřebou benzinu. Není pak nic jednoduššího, než jej následně připojit k dobíjecímu místu, dobít a jezdit opět za nulu. Nic vás přitom nebude omezovat v tom, abyste v tomhle autě vyrazili na jakkoliv dlouhou vzdálenost. Protože nádrž Chevroletu můžete kdykoliv dotankovat. Průměrná spotřeba kolem 3 l/100 km dává při objemu nádrže 34 l teoretický dojezd až 1.100 kilometrů! Chevrolet Volt se v Česku představí patrně na přelomu letošního roku. Foto: Chevrolet a redakce