HONDA odhaluje svou budoucnost na ITS v Kodani..!

17.09.2018 15:42

Dnes začíná v Kodani světová konference. Své portfolio inteligentních systémů zde představuje japonská Honda. Jde o současné produkty, ale i ty pro příští generace, ať už kladou důraz na důmyslné monitorování vozu, komunikaci auta připojeného k síti nebo využívající autonomní řízení. Na výstavě představuje několik klíčových exponátů.

Součástí expozice je model Clarity Fuel Cell poukazující na podporu rozšíření vozů s palivovými články a vytvoření dostupné sítě vodíkových čerpacích stanic na celém kontinentu. V Evropě byla Honda Clarity Fuel Cell představena v omezeném množství v Dánsku a Velké Británii během ukázkového projektu HyFIVE. S jeho pomocí byly v regionu rozmístěny čerpací stanice a potřebné technologie.

Vedle vozu Honda Clarity je zde vystaveno velké enduro Africa Twin s novým systémem V2X (vehicle-to-everything) vhodným pro motocykly. Tahle technologie je výsledkem poslední fáze probíhajícího výzkumu.

Na světovém kongresu ITS japonská značka prezentuje také špičkové technologie aktivní bezpečnosti a podpory řidiče nazvané Honda Sensing™. Systém využívá kombinaci informací z radaru a kamery, varuje a pomáhá mu v potenciálně nebezpečných situacích. Patří zde automatické nouzové brzdění v případě možné kolize, adaptivní tempomat, který se dokáže přizpůsobit náhlému návratu vozu do jízdního pruhu z těch sousedních. Dále jde o systém pro udržování v jízdním pruhu, jenž pomocí automatických jemných úprav udržuje auto uprostřed aktuálního pruhu.

Honda rovněž ohlásila účast v evropském pilotním programu autonomního řízení. Exponáty navazují na loňský stánek, kde upozorňovala na výrazný potenciál technologií V2X při tvorbě systémů "Safe Swarm," které napodobují koordinovaný a efektivní pohyb hejna ryb a pomocí plynulé komunikace mezi vozy snižují přetížení dopravy a vylepšují její bezpečnost.

Od prvního uvedení kooperativního autonomního řízení v roce 2013 Honda zkoumá, jak by systémy mohly pomoci chodcům, motocyklům a automobilům spolupracovat prostřednictvím komunikačních a snímacích technologií. Pětadvacátý kongres ITS spojený s veletrhem začal v dánské Kodani dnes a potrvá do pátku 21. září. Jirka Hyner

 Zdroj a foto: Honda a Newspress