FORD Pro Electric SuperVan 2022: V Goodwoodu obdivují fanoušci prototyp s výkonem 2.000 koní a úžasným zrychlením, který vznikal v utajení (VIDEO)..!

24.06.2022 08:54

Ford dnes začíná psát první elektrifikovanou kapitolu v historii legendárních SuperVanů. Na Festivalu rychlosti v britském Goodwoodu představuje ve světové premiéře extrémní prototyp.

Ford Pro Electric SuperVan využívá v plné míře potenciál elektrického pohonu a rozšířené konektivity. Je to nejvýkonnější dodávka značky v historii a svými výjimečnými parametry zdůrazňuje odhodlání automobilky v oblasti elektrifikace.

Čtyři elektromotory ve spojení s 50kWh baterií, opatřenou kapalinovým chlazením a speciálním řídicím systémem udělují SuperVanu výkon 2.000 koní, díky kterým zrychlí z klidu na 100 km/h za méně než dvě sekundy!

Také podvozek je dimenzovaný pro jízdu i na závodních okruzích, využívá rovněž některé komponenty z nedávno představeného E-Transitu Custom, což je první čistě elektrická verze nejprodávanější dodávky na evropském trhu. Ze sériových modelů Ford pochází i palubní systém Ford SYNC s dotykovou obrazovkou, rozšířený o funkce související se specifickými vlastnostmi SuperVanu.

Rozšířená konektivita umožňuje přenos dat pro vzdálenou správu automobilu v reálném čase, stejně jako to funguje v případě integrovaných online služeb Fordu v Evropě. Nechybí ani přepínatelné jízdní režimy a rekuperační brzdění, obojí v principu podobné technologiím používaným v sériových modelech značky:

 

  • Road – pro případy "normální" jízdy

  • Track – rovnováha mezi rychlostí v přímce a v zatáčkách s použitím hladkých závodních "slicků"

  • Drag – maximální akcelerace se speciálními radiálními pneumatikami určenými pro závody ve zrychlení

  • Drift – pro spektakulární řízené smyky, ukázky agility a jízdu na sněhu

  • Rallye – optimální výkon na asfaltových i šotolinových rychlostních zkouškách za předpokladu použití patřičných pneumatik

 

Nepřehlédnutelný van přitom vznikal v utajení. Konstrukci zajistila divize Ford Performance ve spolupráci s rakouskou společností, která se specializuje na elektrifikované a závodní vozy. O design exteriéru se postaral návrhářský tým automobilky z německého Kolína nad Rýnem, který měl zcela volnou ruku a mohl navrhnout extravagantní auto, jehož vzhled na sebe poutá pozornost.

Stejně jako každá dodávka má i SuperVan za řidičem nákladový prostor. Nakládku a vykládku usnadňují boční dveře. Ford pro ně vyvíjí i bezpečný elektromagnetický zámek ovládaný prostřednictvím obrazovky infotainmentu.

Stejně jako ve Fordu E-Transit může řidič zapnout obraz z kamer na palubní obrazovce a podle potřeby mezi nimi přepínat, například při parkování. Festival rychlosti, kde se novinka premiérově prezentuje, otevírá brány veřejnosti právě dnes. Podívejte se na video prezentaci ďábelského vanu. Jirka Hyner

 Zdroj a foto: Newspress