FORD FIESTA 1.0 EcoBoost: Stokoňová technologická štika..!

30.09.2013 14:39

Nová Ford Fiesta se představila premiérově na loňském autosalonu v Paříži. Během prvního čtvrtletí letošního roku se dostala také na český trh. Kombinuje současný designový styl a nejmodernější technologie prospěšné řidiči i posádce. Na první pohled upoutá nová příď auta. Získala masku ve stylu vozů Aston Martin i nové světlomety s denním svícením.

Patrně největší novinkou je pod kapotou Fiesty litrový motor EcoBoost, který se stal již podruhé “Motorem roku” ve třídě do jednoho litru, a musím konstatovat, že právem. Mnou testovaná jednotka 100 koní se chová naprosto skvěle. Překvapí zátahem již od cca 1.600 otáček, pracuje totiž téměř jako diesel v nízkém pásmu otáček. Při vyloženě sportovní jízdě mi palubní počítač ukazoval průměrných 5.2 litru Naturalu na sto kilometrů.

Ovšem litrový EcoBoost umí jezdit také velmi úsporně a při ustálené rychlosti si na okruhu asi 40 kilometrů řekl kolem 3 litrů paliva. Spotřeba se tedy jako u každého auta odvíjí od stylu jízdy řidiče, pro nízkou spotřebu to chce jen lehkou nohu, dojíždět ke křižovatkám na neutrál a zbytečně nebrzdit. Konečně o spotřebě se můžete níže přesvědčit na přiložených snímcích.

Interiér je velmi svěží a zpracování palubní desky i kabiny je precizní. Na palubce využil Ford nezvykle na třídu malých aut dokonce měkčené plasty. Displeje jsou dobře čitelné a musím zmínit přesnou manuální převodovku i výborně odhlučněnou kabinu. Spojka je velmi měkká a příjemnou vlastnost asi ocení hlavně řidičky.

Podívejme se v krátkosti na multimediální systém Ford SYNC, můžete si například vybrat skladbu z USB, MP3 přehrávače nebo iPodu® nebo ji přehrávat ze svého mobilu. Systém vám umožňuje telefonovat a přijímat hovory za pomocí hlasového ovládání. Další technickou specialitou je systém Active City Stop, jenž v nízké rychlosti umí auto zpomalit, pokud by hrozila nehoda.

Oceněný motor 1.0 EcoBoost kombinuje překvapivý výkon s vynikající spotřebu, ovšem na udávaných 4.3 l/100 km se dostanete podle mých poznatků opravdu jen při velmi šetrné jízdě. Atraktivní jsou příplatkové pakety, třeba sada Winter za 9.800,- Kč, nabízí vyhřívané čelní sklo a přední sedačky. Nebo sada Top nabídne novému majiteli za 15.000,- Kč, vedle mlhovek a vyhřívaného čelního skla, také 15palcové elektrony.

Modernizovaná Ford Fiesta 1.0 EcoBoost je podle mého opravdovou “štikou v rybníku” s konkurenčními malými vozy. Jízda v něm je bezpečná, pohodlná a zábavná. Ve vybavovém provedení Trend vychází na 293.990 korun včetně DPH. Velkou devizou je vynikající, při jízdě přesvědčivý podvozek. Levnější malý Ford 5dv. Trend se čtyřválcovu jednotkou 1.25 a výkonem 82 koní vychází na 269.990 korun. Zavazadelník s lepící sadou a kompresorem pojme 290 litrů nákladu.

Konečně vozy Ford Fiesta se účastní světového rallye šampionátu WRC. Právě s tímto modelem ve sportovní úpravě si úspěšně vede náš Martin Prokop, když se drží v TOP10, momentálně mu patří celkově sedmá příčka.

 ___________________________________________________________________________________

 Foto: redakce