EVROPĚ dominuje RENAULT CLIO: Prodejní hitparáda automobilových modelů 2020..!

26.03.2020 12:36

Organitace JATO Danamics zveřejnila tento týden výsledky trhu v EU za první dva měsíce. Pojďme se nejprve podívat na modelovou hitparádu. Nejprodávanějším autem se stal Renault Clio, jenž porazil dlouholetého lídra tabulek VW Golf.

Skokanem měsíce je nová generace BMW řady 3 s růstem prodeje o 73 procent. Registrace rostly modelům Peugeot 208, Opel Corsa, Fiat Panda i Fiat 500. Naše Škoda Octavia si odepsala 11 procentních bodů, ale drží si deváté místo v TOP10.

 

Co se týká značek vede v unijních zemích Volkswagen před Peugeotem a Renaultem. Čtyři automobilky si na trhu polepšily. Jde o šestou Toyotu (+11%), osmé BMW (+4%), třináctou Kiu (+9%) a patnáctý Seat (+8%).

Mezi motorizacemi klesl mírně zájem o benzinové a naftové. Naopak vzrostl prodej všech hybridních (HEV) a plug-in hybridních automobilů (PHEV). V menší míře i elektromobilů (BEV).

Situace v EU se aktuálně rychle zhoršuje v důsledku složité regulace, nedostatku dostupných homologovaných aut a rostoucího tlaku na ekonomiku. Všechny tyto faktory mají nepříznivý dopad na důvěru spotřebitelů. K 29. únoru 2020 prodeje ještě neovlivnil koronavir. Úspěšná byla Toyota a to především s modely Yaris (TOP10) a řadou Corolla.

Pravdou je, že část dealerů prodává v těchto dnech auta takzvaně online. Zavoláte prodejci, ten připraví vůz na předváděcí jízdu včetně dezinfekce interiéru. Poté už vše probíhá jen mezi vámi. Auto předává prodávající mimo showroom. Problémem je omezená pracovní doba na dopravních inspektorátech. Dá se očekávat, že se prodeje za březen výrazně propadnou v celé EU. Letos se dařilo vozům SUV, jenž tvořily téměř čtyřicet procent na trhu. Jirka Hyner

 Zdroj a foto: Newspress