EURO NCAP: 5 hvězdiček získal Leaf, Focus, 508...

01.06.2011 08:31

Nezávislými crash testy Euro NCAP prošly během května další automobily. Výsledky šesti nových vozů, včetně prvního 5-ti hvězdičkového celkového hodnocení plně elektrického auta, ukazují, že si výrobci dávají na bezpečnosti opravdu záležet. Ve středu pozornosti byl pěti-dveřový středně-velký elektrický hatchback Nissan LEAF, jako první svého druhu dosáhl na plný počet 5 hvězdiček celkového hodnocení. LEAF má baterie v prostoru pod zadními sedadly, přesto jsou cestující dobře chráněni a rovněž riziko poškození baterií nebo prosakování vysokého napětí do kabiny je sníženo na nulu. Michiel van Ratingen, generální tajemník Euro NCAP, říká: “Nissan LEAF dokazuje, že může být stejně bezpečný jako běžné vozy s konvenčním pohonem.”

Také třetí generace Fordu Focus dosáhla na 5 hvězdiček. Nejnovější Focus pokračuje v kladném bezpečnostním záznamu i přes tvrdší požadavky Euro NCAP 2011, s pozoruhodným výkonem 72% v oblasti ochrany chodců. Novinkami jsou další aktivní asistenční systémy pro řidiče a jeho bezpečné cestování, jako třeba asistent, jenž hlídá zvolený jízdní pruh.

 

Během května úspěšně prošlo crash testy Volvo V60 a to s celkovým hodnocením 5 hvězdiček. Prémiový sportovní vůz střední třídy je standardně vybaven bezpečnostní systémy, jako jsou ESC, signalizace nezapnutých bezpečnostních pásů, omezovačem rychlosti atd., což v tomto případě vede k maximálnímu hodnocení 100% bodů. Auto má systém Volvo City Safety ve standardní výbavě.

 

Sedan Peugeot 508, a Citroën DS4. To jsou další dva vozy, které dosáhly na 5 hvězdičkové hodnocení. Peugeot 508 prokázal dobrou ochranu proti poranění krční páteře při zadním nárazu. Citroën je hodnocen v tomto ohledu pouze průměrně. V oblasti ochrany dětí v případě dvou francouzských vozů koncernu PSA, dopadl lépe Peugeot 508.

Pěti hvězdičkami je odměněn i prémiový japonský hatchabck Lexus CT200h. Nicméně PSA, tedy Peugeot i Citroën získali relativně chudé skóre za ochranu chodců, zde musí podle Euro NCAP ještě zapracovat. Podrobnější informace o výsledcích a bezpečnosti najdete na webových stránkách euroncap.com.

Foto: redakce