Designér ERHARD SCHNELL: Odešel otec modelů Opel GT, Calibra i Corsa..!

14.02.2020 12:56

Slavný Erhard Schnell zemřel minulý víkend v Treburu v Hesensku. Tvůrci vozu Opel GT bylo 92 let. Až do poslední chvíle zůstal s Opelem úzce spojen a byl přítomen na mnoha významných akcích. V roce 2018 oslavil na okruhu Hockenheimring 50 let modelu s fanoušky z celého světa. Byl známý svým smyslem pro humor, jenž se objevoval také v jeho zlomyslných karikaturách.

Erhard Schnell se narodil ve Frankfurtu v roce 1927. Před svou kariérou designéra vystudoval komerční grafiku v Offenbachu. Rok 1952 byl ve znamení jeho začátku působení u Opelu. Jako vášnivý grafik byl vždy hrdý na to, že navrhl nápisy Opel Kapitän a Rekord. V roce 1961 si zdokonalil své designérské dovednosti u General Motors v detroitském Tech Centr.

Poté začal vyvíjet první koncepční vůz pro evropského výrobce automobilů. Jeho myšlenky se formovaly v "Opel Styling Studiu" otevřeném v Rüsselsheimu (1964). Objevilo se experimentální GT a jeho dynamická silueta získala "Coke Bottle Shape." Experimental GT oslavilo svou světovou premiéru na IAA v roce 1965. Schnell byl vozem doslova nadšený. Z jeho elegantních linií dnes čerpá i současný sportovní vůz Corvette.

Později dal designér tvar první generaci modelu Opel Corsa a vytvořil rovněž dynamický Opel/Vauxhall Calibra. „Tohle je moje oblíbené auto,“ řekl Schnell o kultovním Coupé a dodal: „Nový a moderní designový jazyk. Se stylem jsem měl při vývoji naprostou svobodu.“

Erhard Schnell odmítl odejít do důchodu i poté, co odešel z Opelu (1992). V roce 2014 se ho novináři ptali, zda by konečně nechtěl odložit pero, načež designér odpověděl: "Vůbec ne. Jednoduše jsem přenesl svou práci do svého domu a navrhl zahradu i další věci. Často maluji i akvarely. Nikdy se práce úplně nevzdám." Na snímku níže ho vidíme vlevo s legendárním rallye jezdcem a dvojnásobným mistrem světa Walterem Röhrlem. Jirka Hyner

 Zdroj a foto: Newspress