DESIGN & TRANSFORMACE BRUSEL 2022: Škoda zde představuje studii VISION GT..!

20.09.2022 17:42

Počítačově animovaný model Škoda Vision GT je v těchto dnech jedním z vrcholů výstavy s názvem Design a transformace konané v bruselském muzeu designu. U příležitosti předsednictví Česka v Radě EU zde řada českých firem prezentuje výrobky a návrhy z let 1990 až 2020, některé jsou přitom převedené i do současného pojetí.

Počítačově animovaný designový model Vision GT představuje studii čistě elektrického závodního vozu značky. Inženýři ze Škoda Design se zde inspirovali vozem Škoda 1100 OHC z roku 1957 (snímek níže).

Studie stejně jako historický model je červeným závodním speciálem s otevřenou karoserií. Koncept je však konstruován v jednomístné podobě a řidič zde sedí uprostřed. Nad futuristickým karbonovým volantem se zploštělou horní a spodní částí je umístěna obrazovka, která slouží také jako větrná clona. Důležité informace se promítají přímo na hledí přilby pilota, podobně jako na head-up displeji. Aktivní kokpit s odpruženým sedadlem je navržen pro optimální vyrovnávání přetížení.

Exteriér se vyznačuje čistými liniemi a ostrými hranami. Vzhledem připomíná model současné monoposty Formule E. Optimální jízdní vlastnosti přitom zajišťuje aktivní aerodynamika. Mezi oběma horními profily blatníků potom svítí nápis Škoda v podobě hologramu.

Česká automobilka vysílá tímto konceptem signál udržitelnosti v motorsportu s emocí digitálního věku. Vision GT navazuje na tradici série "Ikony v novém kabátě," která zahrnuje legendární vozy značky, mezi které patří Felicia, Škoda 130 RS nebo Rapid Monte Carlo.

Stejně jako škodovácký historický model 1100 OHC je i tato inovativní studie k vidění na výstavě, která se koná do 8. ledna 2023 u příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské unie v bruselském muzeu designu. Jirka Hyner

 Zdroj a foto: Škoda Auto