DAKAR 2022 ETAPA 12: V závěrečné etapě zajel Macík na Ivecu druhý čas, Tůma se čtyřkolkou Yamaha je nejlepším Čechem, Loprais byl v Jeddah devátý a Prokop třináctý (5xVIDEO) Aktualizováno..!

14.01.2022 13:42

Katařan Nasser Al-Attiyah na Toyotě (foto níže) se stal po čtvrté v kategorii automobilů vítězem Rallye Dakar. Druhé místo slavné soutěže vybojoval s britským speciálem Prodrive Hunter devítinásobný mistr světa WRC Francouz Sébastien Loeb. Při svém šestém startu na Dakaru byl stříbrný již podruhé. Nejlepším z našich byl letos Miroslav Zapletal na 23. místě. Na 24. příčce dojel Martin Prokop.

Mezi motorkáři si připsal druhý triumf Brit Sam Sunderland na stroji Gas-Gas. Honza Brabec v závěrečné etapě zajel 34. čas a je v konečném pořadí třiadvacátý. Milan Engel v závěru udržel celkově druhé místo v kategorii "Original by Motul" neboli "Malé moto" pro jezdce bez asistence. Engel, jenž dvakrát pomáhal na trati Michkovi tím nabral rozhodující ztrátu. Martin Michel (snímek níže) přijel do cíle dvanácté etapy čtrnáctý a celkově mu patří 36. příčka.

V kategorii čtyřkolek vyhrál Alexandre Giroud z Francie. Náš Zdeněk Tůma obsadil čtvrté místo a po svém čtvrtém startu na Dakaru vytvořil svůj osobní rekord. Letos je na slavné rallye nejlepším Čechem (snímek níže).

Ve třídě lehkých prototypů (buggy) dokončil s velkou penalizací Dakar jeho několikanásobný vítěz Josef Macháček, bojoval jako opravdový český lev. Tady zvítězil Američan Quitenero.

Mezi kamiony vyhrál 44. ročník Rus Sotnikov s tovární převahou Kamazů. Z našich byl dnes druhý v etapě Macík. V konečném pořadí skončil s Ivecem na sedmém místě. Lopraisova posádka byla v cíli osmá a celkově skončila na 21. místě. Konečné pořadí ještě mohou ovlivnit případně penalizace. Jirka Hyner

15.1.2022

Aktualizováno

Dakarské podium s Martinem Prokopem na videu, hodnocení Dakaru 2022 Martina Michka v cíli, Pepa Macháček a Ignacio Casale v cíli na videu, posádka Martina Macíka na videu po poslední etapě, básnička Aleše Lopraise a podle mě nejlepší letošní dakarské video...!!!

Automobily: 1. Peterhansel, Boulanger (Fr./Audi) 1:36:08, 2. Baragwanath, Cremer (JAR/Century) -1:02, 3. Loeb, Lurquin (Fr., Belg./Prodrive) -1:31, ...13. Prokop, Chytka (ČR/Ford) -5:31, 33. Zapletal, Sýkora (ČR, SR/Ford) -13:57.
Konečné pořadí: 1. N. Attíja, Baumel (Kat., Fr./Toyota) 38:33:03, 2. Loeb, Lurquin -27:46, 3. Rádžhí, Orr (Saúd. Ar., Brit./Toyota) -1:01:13, ...23. Zapletal, Sýkora -6:36:11, 24. Prokop, Chytka -6:44:09.

Motocykly: 1. P. Quintanilla (Chile/Honda) 1:40:00, 2. T. Price (Austr./KTM) +18, 3. Cornejo Florimo (Chile/Honda) +29,...14. M. Michek +6:17,...18. S. Svitko (Sk.) +9:04,...32. J. Brabec +16:06, 36. M. Engel (všichni KTM) +17:26

Konečné pořadí: 1. S. Sunderland (Brit./KTM) 38:47:30, 2. P. Quintanilla +3:27, 3. Walkner (Rak./KTM) +6:47,...12. S. Svitko (Sk.) +59:17,...23. J. Brabec +3:12:39,...30. M. Engel +4:56:41,...36. M. Michek +6:30:40

Original by Motul (bez asistence): 1. Moore (JAR/KTM) 1:54:12, 2. Engel +3:14
Konečné pořadí: 1. Gelazninkas (Litva/Husqvarna) 43:11:06, 2. Engel +33:05

Čtyřkolky: 1. F. Moreno (Arg./Yamaha) 2:14:13,...4. Z. Tůma (ČR/Yamaha) +19:24
Konečné pořadí: 1. A. Giroud (Fr./Yamaha) 50:00:51,...4. Tůma +8:08:47

Lehké prototypy (buggy): 1. S. Quitenero (USA) 1:48:46,...11. J. Macháček +22:35

Konečné pořadí: 1. F. Lopez Contardo (Chile) 45:50:51,...25. Macháček +32:21:59

Kamiony: 1. D. Sotnikov (Rus./Kamaz) 1:42:41, 2. M. Macík (Iveco) + 0:32, 3. I. Casale Chile/Tatra) + 1:01,...8. A. Loprais (Praga) +7:10,...28. T. Tomeček +57:43

Konečné pořadí: 1. Sotnikov 41:37:34,...7. Macík + 4:44:11,...21. Loprais +34:53:53,...24. Tomeček +52:38:12,...27. Casale + 75:13:27,...Tomáš Vrátný Dakar nedokončil.

Zdroj a foto: Buggyra Racing, Orion MRG, Barth Racing a Big Shock Racing